Tross

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 18. veebruar 2015, kell 17:50 kasutajalt Tauri (arutelu | kaastöö) (2 redaktsiooni)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Tross (hollandi tros) on taimsest või sünteeskiust või traatidest kokkukeerutatud toode. Valmistatakse parema ehk Z-keeruga (keerud kulgevad vasakult paremale) ja vasaku ehk S-keeruga (keerud kulgevad paremalt vasakule) trosse. Laeval kasutatakse harilikult Z-keeruga taim- ja terastrosse.

Taimsete kiudude vasakult paremale korrutamisel saadakse kaabelgarn. Mitme kaabelgarni paremalt vasakule korrutamisel tekib kardeel (ka kee). Kolm või neli kardeeli vasakult paremale kokkukeeratult moodustavadki Z-keeruga trossi. Neljakardeelilise trossi ümmarguse ristlõike säilitamiseks on selle keskel taimne südamik.

Kanepitrossid valmistatakse kvaliteetsest kanepist (parim on Itaalia kanep) ja immutatakse niiskuskindluse suurendamiseks puutõrvaga.

Manillatrossid tehakse metsiku banaani leherootsudest saadavast kiust, nad on helekollased vetruvad ja kerged (ujuvad vee peal).

Sisaltrossid on valmistatud agaavi lehtedest saadavast kiust, nad on valkjad ja läikivad.

Kookospähkli koort ümbritsevatest kiududest valmistatatav rohutross, ka koiir, on väga kerge ja vetruv, kuid kanepitrossist umbes neli korda nõrgem.

Puuvillatrosse kaubalaevadel ei kasutata.

Nüüdisajal kasutatakse sünteeskiust (polüamiidist, polüestrist, polüpropüleenist) kolmest kardeelist kokku keeratud või kaheksast kardeelist punutud trosse. Laeval kasutatavad terastrossid (vaierid) on harilikult Z-keeruga ja kuuekardeelilised. Painduvaid vaiereid (igal kardeelil taimne südamik ja ühine südamik vaieri keskel) kasutatakse jooksevtaglases, jämedatest traatidest valmistatud jäika vaierit kasutatakse seisevtaglases. Laeva trosside ja liinide üldnimetus on otsad.