Erinevus lehekülje "Ujuvkai" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
1. rida: 1. rida:
'''Kai''' (holl ''kaje'', pr ''quai'') on piki või põiki kallast paiknev rajatis reisijate maabumiseks ja laevale minekuks ning laevade lastimiseks ja lossimiseks. Kaide konstruktsioonis kasutatakse kärgkaste, puit-, raudbetoon- või terasvaiadest sulundseisu, kivi- ja betoonmassiivplokke. Kaidel paiknevad laevade kinnitamiseks pollarid, laadimisseadmed (kraanad jm.), juurdepääsuteed ja laod. [[Ujuvkai]]sid rajatakse (pontoonidest) suurte veepinnakõikumistega kohtadesse (tõusu ja mõõnaga sadamaisse, jõgedele).
+
'''Ujuvkai''', ka [[pontoon]]kai, on ujuv ehitis laevade sildumiseks. Koosneb ühest või mitmest üksteise külge kinnitatud pontoonist, kaldale viib maabumissild või ramp. Kasutusel nt. muutuva veetasemega (loodetega) sadamates. Ujuvkai paigaldatakse põhja löödud vaiade vahele või kinnitatakse püsiankrute ([[püsiankur]]) abil. Vähese lasti- ja reisijatekäibega paikadesse rajatakse debarkaaderid. Suure süvisega tankereid laaditakse ja lossitakse sageli reidil poi- ehk reidikai juures, milleni on paigaldatud veealune naftajuhe.
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}

Redaktsioon: 12. oktoober 2011, kell 09:00

Ujuvkai, ka pontoonkai, on ujuv ehitis laevade sildumiseks. Koosneb ühest või mitmest üksteise külge kinnitatud pontoonist, kaldale viib maabumissild või ramp. Kasutusel nt. muutuva veetasemega (loodetega) sadamates. Ujuvkai paigaldatakse põhja löödud vaiade vahele või kinnitatakse püsiankrute (püsiankur) abil. Vähese lasti- ja reisijatekäibega paikadesse rajatakse debarkaaderid. Suure süvisega tankereid laaditakse ja lossitakse sageli reidil poi- ehk reidikai juures, milleni on paigaldatud veealune naftajuhe.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.