Vanemmehaanik

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 20. juuni 2015, kell 00:51 kasutajalt Madli (arutelu | kaastöö)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Vanemmehaanik on vanemmehaaniku tunnistuse või diplomiga laevamehaanik, kes on otseselt vastutav laeva mehaanika- ja elektriseadmete käitamise, toimimise ja hoolduse eest.

Vanemmehaaniku põhilised tööülesanded on masinameeskonna töö plaanimine, korraldamine ja juhtimine. Vanemmehaanik on vastutav rahvusvaheliste konventsioonide, riigi seadusandluse ja laevaomaniku kehtestatud nõuete, protseduurireeglite ning nendega ettenähtud juriidilise ja tehnilise dokumentatsiooni täitmise eest, aga samuti tegevusplaanide koostamise ja masinameeskonna ettevalmistuse eest tegutsemiseks eriolukordades.

Eristatakse väiksema kui 750 kW peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku tunnistust (mittekonventsioonikohane eriala), väiksema kui 3000 kW-se efektiivse koguvõimsusega peamasinate mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit ja 3000 kW-se ja suurema peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit (konventsioonikohased erialad).

Mittekonventsioonikohase eriala puhul peab laevamehaaniku koolitus vastama Veeteede Ameti tunnustatud õppekavale, konventsioonikohase eriala puhul, sõltuvalt vastutustasandist ja võimalikust laeva peamasinate efektiivsest koguvõimsusest, STCW koodeksi vastava jaotiste nõuetele.

Peamehaanik

Varem on Eestis olnud ja praegu on Venemaal ja Ukrainas suurtel kalatehaslaevadel (nt. Eestis FRYDERYK CHOPIN) ja Venemaal arktilistel jäämurdjatel ametikoht peamehaanik (главный механик), kellele allusid laeva erinevate tehnikavaldkondade vanemmehaanikud (laeva jõuseadme vanemmehaanik, vanemelektrimehaanik, vanemkülmutusmehaanik, tehnoloogiliste seadmete vanemmehaanik), kelle alluvuses töötasid omakorda vastava alamastme mehaanikud.

Autor: Jüri Kask

Teistes keeltes

  • inglise chief engineer
  • rootsi maskinchef
  • soome konepäällikkö