HELCOM

Allikas: Mereviki
(Ümber suunatud leheküljelt Helsingi Komisjon)
HELCOM-i liikmesriigid

HELCOM ehk Helsingi Komisjon on juhtiv organ, mis korraldab rahvusvahelist koostööd Läänemere piirkonna merekeskkonna kaitse konventsiooni eesmärkide realiseerimisel.

1974. aastal allkirjastasid seitse Läänemerd ümbritsevat riiki - Soome, Rootsi, Taani, Poola, Saksa Demokraatlik Vabariik, Saksa Föderatiivne Vabariik, Nõukogude Liit - Läänemere piirkonna merekeskkonna kaitse konventsiooni, mis jõustus 3. mail 1980.

1992. aastal allkirjastasid Läänemerd ümbritsevad riigid Soome, Rootsi, Taani, Poola, Saksamaa, Eesti, Läti, Leedu, Venemaa ja Euroopa Liit seoses poliitiliste, rahvusvahelise õiguse ja keskkonnakaitse muudatuste ja arengutega Euroopas uue, muudatustega Läänemere piirkonna merekeskkonna kaitse konventsiooni, mis jõustus 17.jaanuaril 2000. Konventsiooni eesmärk on kaitsta Läänemere piirkonna merekeskkonda, sealhulgas merepõhja igasuguse reostuse eest.

HELCOM-i tulevikunägemuses on tasakaalus töötav Läänemere keskkond mitmekülgsete bioloogiliste komponentidega, mille tulemus on hea ökoloogiline keskkond ning jätkusuutlik majanduslik ja sotsiaalne tegevus. Sellel eesmärgil töötavad Läänemerd ümbritsevad riigid ja Euroopa Liit ühise eesmärgi nimel ja koondavad oma jõud HELCOM-i.

HELCOM-i peakontor paikneb Helsingis, komisjoni esimees vahetub riigiti rotatsiooni korras iga kahe aasta järel.

Autor:Jüri Kask

Allikad

Läänemere piirkonna merekeskkonna kaitse konventsioon

Välislingid

HELCOMi koduleht]