Helsingi Lõunasadam

Allikas: Mereviki

Helsingi Lõunasadam (soome keeles Eteläsatama, rootsi keeles Södra hamnen) on reisisadam Helsingis, milles on mitu reisiterminali.

Ajalugu

Kui Vene tsaar Aleksander I määras 1812. aastal Helsingi autonoomse Soome pealinnaks, siirdus varasem kesklinnale lähemal olnud sadam 1813. aastal Lõunasadamasse. Madal Kaupunginlahti süvendati ning ehitati kaid, tolli- ja laohooned. Reisiliiklus algas 1837. aastal ratasaurikuga STORFÜRSTEN liinil Turu-Helsingi-Peterburi. 1878. aastal alustati Lõunasadama laiendust Katajanokkal. 1894. aastal toodi Lõunasadamasse raudtee ja kraanarööpad ning järgmisel aastal Katajanokkale.

1952. aasta olümpiamängude ajaks valmis Olümpiaterminal. 1965. aastal algas sealt Tallinn-Helsingi laevaliin. 1972. aastal algas aastaringne reisiliiklus, veeremilaevad hakkasid silduma Sörnäise sadamas. Olümpiaterminali juurde ehitati rambid Helsingi-Stockholmi laevaliini jaoks. 1974. aastal alustas Viking Line reisiliini Katajanokkast. Järgmisel aastal alustati Katajanokka terminali ehitust, mis valmis 1977. aastal. Siis alustas FINNJET sealt Saksamaa-liini. Viimased raudteerööpad võeti Katajanokkalt üles 1985. aastal ning 1989. aastal oli sadamas juba 3 miljonit reisijat.

1990. aastal alustas liiniliiklust Helta, mille tiiburid sildusid Magasiniterminalis. 1995. aastal suunati Tallinki ja Eckerö Line'i laevad Helsingi Läänesadamasse. Sajandivahetusel sildusid Silja Line'i laevad Olümpiaterminali, Lindaliini AS'i laevad Magasiniterminali, Nordic Jetline'i laevad Kanavaterminali ja Viking Line'i laevad Katajanokka terminali juures. Pärast seda, kui Nordic Jetline 2008. aastal liikluse lõpetas, jäi Kanavaterminal tühjaks. See lammutati, terminali asemele ehitati saunade ja basseinidega vabaajakompleks.

Reisiterminalid