Tax-free

Allikas: Mereviki

Tax-free- ehk maksuvaba kaubandus (inglise keeles tax free) on kõnekeelne nimetus kauplemisviisi kohta, mida kasutatakse rahvusvahelises laevanduses ja lennunduses.

Laevanduses hõlmab see rahvusvaheliste liinide reisilaevadel, aga vahel ka sadama tollitsoonis olevaid kauplusi. Tavaliselt on laevaomanikul võimaldatud mitte lisada kaupade hinnale käibemaksu ja aktsiisi, s.t kauplemist väljaspool riigipiiri käsitatakse kui eksporti.

Enne Eesti astumist Euroopa Liitu oli tax-free-kaubandust võimalik kasutada kõigil Eesti reisilaevadel, mis sõitsid rahvusvahelistel liinidel. Et Eesti ei taotlenud tax-free-kaubandusest loobumiseks üleminekuaega, lõppes see õigus 1. mail 2004, kui Eesti sai Euroopa Liidu liikmeks. Ent kasutades Ahvenamaa eristaatust Euroopa Liidus on tax-free-kaubandus võimalik neil laevadel, mis peavad ühendust Ahvenamaaga. Seetõttu peatuvad Mariehamnis Eesti lipuga Tallinn-Stockholmi laevaliini parvlaevad, aga ka Soome ja Rootsi lipu all sõitvad Helsingi-Stockholmi ja Turu-Stockholmi liinide parvlaevad.