Erinevus lehekülje "Barkantiin" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
2. rida: 2. rida:
 
[[Pilt:barkantiin Vega.jpg|thumb|left|Vega]]
 
[[Pilt:barkantiin Vega.jpg|thumb|left|Vega]]
  
'''barkantiin''' (/šooner/kuunarpark) Br ''barquentine'' [baaköntiin], Am ''barkentine'' [barköntiin], holl ''barkentijn'' [barkentejn], pr ''barque'' [bark], it ''barc''+((brig))''antine'' [barkant`iine] -  
+
'''Barkantiin''' (šooner/kuunarpark) Br ''barquentine'', Am ''barkentine'' [barköntiin], hollandi ''barkentijn'', prantsuse ''barque'', itaalia ''barc''+((brig))''antine'' on 3- või enamamastiline [[purjelaev]], mille [[fokkmast]] on [[täisraapurjestus]]ega, teised mastid kannavad pikipurjeid. [[Kliiverpoom]]i peal on 3...4 eespurje, fokkmasti ja [[grootmas]]ti vahel paiknevad harilikult ülestikku 3 [[taaksel|taakslit]]. Fokkmast koosneb lühemast alamastist ja 2 eraldi [[teng]]ist - marss- ja praamtengist. Viimase ülaosa nimetatakse [[roilteng]]iks, kui see kannab roilpurje. Ülejäänud pikipurjestusega mastid koosnevad pikemast alamastist ja 1 tengist.
  
3- või enamamastiline [[purjelaev]], mille [[fokkmast]] on [[täisraapurjestus]]ega, teised mastid kannavad pikipurjeid. [[Kliiverpoom]]i peal on 3...4 eespurje, fokkmasti ja [[grootmas]]ti vahel paiknevad harilikult ülestikku 3 taakslit. Fokkmast koosneb lühemast alamastist ja 2 eraldi [[teng]]ist - marss- ja praamtengist. Viimase ülaosa nimetatakse [[roilteng]]iks, kui see kannab roilpurje. Ülejäänud pikipurjestusega mastid koosnevad pikemast alamastist ja 1 tengist.
+
3-mastilisi barkantiine ehitati alates 19. sajandi algaastaist ja 4-mastilisi 1880ndaist. 5- ja 6-mastilised barkantiinid ilmusid alles pärast 1918. aastat [[AÜ]]-s. Eestis ehitatud barkantiinidest on tuntumad 3-mastilised [[ESTONIA (barkantiin)|ESTONIA]] ja [[JAEN TEÄR]] (1926) ja 4-mastiline [[TORMILIND]]. Aastail 1952-1979 oli [[Tallinna Merekool]]i õppelaevaks Soomes 1952. aastal ehitatud barkantiin [[VEGA]].
 
 
3-mastilisi barkantiine ehitati 19. sajandi algaastaist ja 4-mastilisi 1880ndaist. 5- ja 6-mastilised barkantiinid ilmusid alles pärast 1918.a [[AÜ]]-s. Eestis ehitatud barkantiinidest on tuntumad 3-mastilised [[Estonia]] ja [[Jaen Teär]] (1926.a) ja 4-mastiline [[Tormilind]]. 1952-1979 oli [[Tallinna Merekool]]i õppelaevaks Soomes 1952.a ehitatud barkantiin [[Vega]] [veega].
 
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja

Redaktsioon: 5. juuli 2010, kell 23:30

Barkantiin (šooner/kuunarpark) Br barquentine, Am barkentine [barköntiin], hollandi barkentijn, prantsuse barque, itaalia barc+((brig))antine on 3- või enamamastiline purjelaev, mille fokkmast on täisraapurjestusega, teised mastid kannavad pikipurjeid. Kliiverpoomi peal on 3...4 eespurje, fokkmasti ja grootmasti vahel paiknevad harilikult ülestikku 3 taakslit. Fokkmast koosneb lühemast alamastist ja 2 eraldi tengist - marss- ja praamtengist. Viimase ülaosa nimetatakse roiltengiks, kui see kannab roilpurje. Ülejäänud pikipurjestusega mastid koosnevad pikemast alamastist ja 1 tengist.

3-mastilisi barkantiine ehitati alates 19. sajandi algaastaist ja 4-mastilisi 1880ndaist. 5- ja 6-mastilised barkantiinid ilmusid alles pärast 1918. aastat -s. Eestis ehitatud barkantiinidest on tuntumad 3-mastilised ESTONIA ja JAEN TEÄR (1926) ja 4-mastiline TORMILIND. Aastail 1952-1979 oli Tallinna Merekooli õppelaevaks Soomes 1952. aastal ehitatud barkantiin VEGA.

Autor: Enn Oja

Allikas: Mereleksikon, Tallinn 1996


Artikkel Vikipeedas

Barkantiin