Erinevus lehekülje "Kapellskäri sadam" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
 
(ei näidata sama kasutaja 5 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
 +
[[Pilt:vana Kapellskär.jpg|thumb|300px|right|Kapellskäri sadamas enne rekonstrueerimist: [[REGAL STAR]], [[ÅLANDSFÄRJAN]] ja [[FINNSAILOR]]]]
 
'''Kapellskäri sadam''' on [[reisisadam]] Rootsis Norrtälje vallas. See on põhjapoolseim Stockholmi piirkonna sadam, kust on lühim tee avamerele.
 
'''Kapellskäri sadam''' on [[reisisadam]] Rootsis Norrtälje vallas. See on põhjapoolseim Stockholmi piirkonna sadam, kust on lühim tee avamerele.
  
6. rida: 7. rida:
  
 
==Ajalugu==
 
==Ajalugu==
Kapellskäri kaudu sõideti merele juba keskajal, ent nüüdisaegne sadam alustas [[Viking Line]]´i Soome-liinide tõttu 1960. aastal. 1979. aastal ehitati sadamast Stockholmi poole suunduv eurotee nr 3 ja 1981. aastal ehitati reisijahoone. Laevaliiklus Kapellskäris seiskus 1990. aastal, kuid sadama taaselustasid [[Tallink]]i Paldiski-liin ja [[Silja Line]]´i [[veeremilaev]] [[GUTE]] 1997. aastal.
+
Kapellskäri kaudu sõideti merele juba keskajal, ent nüüdisaegne sadam alustas [[Viking Line]]´i Soome-liinide tõttu 1960. aastal. 1979. aastal ehitati sadamast Stockholmi poole suunduv eurotee nr 3 ja 1981. aastal ehitati reisijahoone.
 +
 
 +
Laevaliiklus Kapellskäris seiskus 1990. aastal, kuid sadama taaselustasid [[Tallink]]i Paldiski-liin ja [[Silja Line]]´i [[veeremilaev]] [[GUTE]] 1997. aastal. 1998. aastal lisandusid [[FinnLink]]i laevad.
 +
 
 +
Aastail 2005-2011 sõitis Paldiski-Kapellskäri liinil [[Baltic Scandinavian Lines]]i VIA MARE, pärast laevakompanii müüki sõidavad sellel liinil [[DFDS Seaways]]i laevad.
 +
 
 +
2016. aastal renoveeriti vanu kaisid ja ehitati uus, nüüd saab sadam vastu võtta korraga viis [[parvlaev]]a. Sadama-ala suurendati peaaegu topelt ning kõigil kaidel on vee- ja kanalisatsiooniühendused, samuti võimalus kasutada kaldaelektrit.<ref>[https://www.stockholmshamnar.se/om-oss/nyheter/2017/kapellskars-hamn-nyinvigd---fem-moderna-kajlagen-och-storre-ytor/ Kapellskäri viis moodsat kaid]. [[Stockholmi Sadamad|Stockholmi Sadamate]]  pressiteade, 16. juuni 2017 (rootsi keeles)</ref>
 +
 
 +
==Tänapäev==
 +
2017. aastast on Kapellskäri sadamas neli laevaliini: kaks Eestist (Tallink ja DFDS Seaways ning kaks Soomest (FinnLink/[[Finnlines]] ja [[Viking Line]]). 2020. aastal, kui pandeemia pärssis reisiliiklust, lisasid nii Tallink kui ka DFDS Seaways kumbki liinile veel ühe laeva. Stockholmi Sadamate teatel suurenes tol aastal kontserni suurima kaubasadama kaubakäive veerand miljoni tonni võrra, see oli 2,9 miljopnit tonni.<ref>[https://www.stockholmshamnar.se/om-oss/nyheter/2021/godset-okade-med-9-procent-i-kapellskars-hamn/ Kapellskäri sadama kaubamaht suurenes 9% võrra] (rootsi keeles)</ref>
 +
 
 +
==Viited==
 +
{{viited}}
  
 
==Välislingid==
 
==Välislingid==

Viimane redaktsioon: 6. veebruar 2021, kell 00:59

Kapellskäri sadamas enne rekonstrueerimist: REGAL STAR, ÅLANDSFÄRJAN ja FINNSAILOR

Kapellskäri sadam on reisisadam Rootsis Norrtälje vallas. See on põhjapoolseim Stockholmi piirkonna sadam, kust on lühim tee avamerele.

Kapellskäri sadam kuulub Stockholmi Sadamate koosseisu. Seda sadamat ühendab Eestiga Paldiski-Kapellskäri laevaliin, Soomega Naantali-Kapellskäri ja Kapellskäri-Mariehamni laevaliinid.

Kapellskäri sadama kaudu veetakse 40% Stockholmi piirkonna veeremlasti Eestisse ja Soome ning sealtkaudu sõidab umbes 900 000 reisijat aastas. Sadamas on levinumate teenustega reisiterminal.

Ajalugu

Kapellskäri kaudu sõideti merele juba keskajal, ent nüüdisaegne sadam alustas Viking Line´i Soome-liinide tõttu 1960. aastal. 1979. aastal ehitati sadamast Stockholmi poole suunduv eurotee nr 3 ja 1981. aastal ehitati reisijahoone.

Laevaliiklus Kapellskäris seiskus 1990. aastal, kuid sadama taaselustasid Tallinki Paldiski-liin ja Silja Line´i veeremilaev GUTE 1997. aastal. 1998. aastal lisandusid FinnLinki laevad.

Aastail 2005-2011 sõitis Paldiski-Kapellskäri liinil Baltic Scandinavian Linesi VIA MARE, pärast laevakompanii müüki sõidavad sellel liinil DFDS Seawaysi laevad.

2016. aastal renoveeriti vanu kaisid ja ehitati uus, nüüd saab sadam vastu võtta korraga viis parvlaeva. Sadama-ala suurendati peaaegu topelt ning kõigil kaidel on vee- ja kanalisatsiooniühendused, samuti võimalus kasutada kaldaelektrit.[1]

Tänapäev

2017. aastast on Kapellskäri sadamas neli laevaliini: kaks Eestist (Tallink ja DFDS Seaways ning kaks Soomest (FinnLink/Finnlines ja Viking Line). 2020. aastal, kui pandeemia pärssis reisiliiklust, lisasid nii Tallink kui ka DFDS Seaways kumbki liinile veel ühe laeva. Stockholmi Sadamate teatel suurenes tol aastal kontserni suurima kaubasadama kaubakäive veerand miljoni tonni võrra, see oli 2,9 miljopnit tonni.[2]

Viited

Välislingid