Paldiski-Kapellskäri laevaliin

Allikas: Mereviki

Paldiski-Kapellskäri laevaliin on lühim Eesti ja Rootsi vaheline laevaliin, mida kasutatakse peamiselt veeremlasti vedamiseks.

Ajalugu

Tallink

Laevaliini avas 13. oktoobril 1997 Hansatee. Bahama lippu kandnud ro-pax-laev MARINE EVANGELINE sõitis sel liinil ligi aasta ning laevaliini avamine andis tõuke nii Paldiski Lõunasadama kui ka mõnd aega soikunud tegevusega Kapellskäri sadama arengule. Liini käigushoidmiseks loodi tütarfirmad Hansaliin ja Tallink Sverige. Sellel liinil osutus võimalikuks teha ööpäeva jooksul edasi-tagasi reis. Hansatee Grupp ostis selle laeva hiljem ära: Eesti lipp heisati 10. augustil 1998 ja laev sai uueks nimeks KAPELLA.

Hiljem on sel Tallinki liinil sõitnud ka reisilaev - VANA TALLINN - ning Paldiski Lõunasadamasse ehitati reisiterminal. Sel liinil on pikka aega sõitnud ka REGAL STAR.

Baltic Scandinavian Lines

Septembris 2005 alustas Paldiski-Kapellskäri liinil liiklust Baltic Scandinavian Lines ro-pax-laevaga VIA MARE, mille mahutavus on 726 rajameetrit ja 60 reisijakohta. Esimesil aastail, kui Baltic Scandinavian Linesi omanik oli Pakri Marine Investments, väljus VIA MARE Paldiski Lõunasadamast.

1. märtsil 2008 omandas Baltic Scandinavian Linesi Paldiski Põhjasadamaga samasse kontserni kuuluv ekspedeerimisfirma AS Merktrans. Seejärel hakkas VIA MARE väljuma Paldiski Põhjasadamast.

Pärast seda, kui samad omanikud ostsid laevakompanii Navirail, suunati VIA MARE selle firma liinile Muuga-Vuosaari ning liinile Paldiski-Kapellskär renditi Leedu lipuga ro-pax-laev LISCO PATRIA.

DFDS Seaways

Sügisel 2011 ühines Baltic Scandinavian Lines Taani laevakompaniiga DFDS ja sestpeale opereerib Paldiski-Kapellskäri liini DFDS Seaways. Sel liinil sõitis PATRIA SEAWAYS, ex LISCO PATRIA ja sõitis alates 2017. aastast LIVERPOOL SEAWAYS. 2020. aastal sõidab sellel liinil OPTIMA SEAWAYS (ex LISCO OPTIMA).