Erinevus lehekülje "Pukspriit" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (4 redaktsiooni)
 
(ei näidata ühe teise kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Pukspriit''' (hollandi keeles ''boegspriet'') on [[purjelaev]]a [[vöör]]ist väljaulatuv puit- või metallpeel. Kahvel[[purjestus]]ega [[jaht]]idel ja [[paat]]idel kasutati pukspriiti veel 20. sajandi algul. Pikka pukspriiti kahe või enama [[kliiver|kliivriga]] kutsutakse ka kliiver[[poom]]iks. Puitpurjelaeva pukspriidi laevapoolne ots (ka kand) on tappliitega kinnitatud tugeva püstpalgi, näiteks pallposti külge. Pukspriidi keskosa toetub vöör[[tääv]]ile ja on sellega ühendatud metallist vuulingu abil, 19. sajandi esimesel poolel kasutati selleks [[tross]]ist või ketist seotist - vaatervuulingut. Pukspriidi välisotsal paikneb kliiverpoomi keskosa kinnitamiseks [[eeselkopp]]. Pukspriit on alt toestatud ühe või kahe [[taak|taagi]] (ka veetaagi) ja külgedelt pukspriidi[[kai]]de abil.
+
'''Pukspriit''' (hollandi keeles ''boegspriet'') on [[purjelaev]]a [[vöör]]ist väljaulatuv puit- või metallpeel. Kahvel[[purjestus]]ega [[jaht]]idel ja [[paat]]idel kasutati pukspriiti veel 20. sajandi algul. Pikka pukspriiti kahe või enama [[kliiver|kliivriga]] kutsutakse ka [[kliiverpoom]]iks.
  
Autor: Enn Oja
+
Puitpurjelaeva pukspriidi laevapoolne ots (ka kand) on tappliitega kinnitatud tugeva püstpalgi, näiteks pallposti külge. Pukspriidi keskosa toetub [[vöörtääv]]ile ja on sellega ühendatud metallist [[vuuling]]u abil, 19. sajandi esimesel poolel kasutati selleks [[tross]]ist või ketist seotist - vaatervuulingut. Pukspriidi välisotsal paikneb kliiverpoomi keskosa kinnitamiseks [[eeselkopp]]. Pukspriit on alt toestatud ühe või kahe [[taak|taagi]] (ka veetaagi) ja külgedelt pukspriidi[[kai]]de abil.
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
  
 
[[Kategooria:Peelestik]]
 
[[Kategooria:Peelestik]]

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 17:28

Pukspriit (hollandi keeles boegspriet) on purjelaeva vöörist väljaulatuv puit- või metallpeel. Kahvelpurjestusega jahtidel ja paatidel kasutati pukspriiti veel 20. sajandi algul. Pikka pukspriiti kahe või enama kliivriga kutsutakse ka kliiverpoomiks.

Puitpurjelaeva pukspriidi laevapoolne ots (ka kand) on tappliitega kinnitatud tugeva püstpalgi, näiteks pallposti külge. Pukspriidi keskosa toetub vöörtäävile ja on sellega ühendatud metallist vuulingu abil, 19. sajandi esimesel poolel kasutati selleks trossist või ketist seotist - vaatervuulingut. Pukspriidi välisotsal paikneb kliiverpoomi keskosa kinnitamiseks eeselkopp. Pukspriit on alt toestatud ühe või kahe taagi (ka veetaagi) ja külgedelt pukspriidikaide abil.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.