Erinevus lehekülje "Hekk" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''hekk''' holl ''hek'', sks ''Heck'' - ahtertäävist tagapool paiknev laevakere ahtriosa. Autor: Enn Oja Allikas: Mereleksikon, 1996)
 
(Teistes keeltes)
 
(ei näidata 3 kasutaja 4 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''hekk''' holl ''hek'', sks ''Heck'' - ahtertäävist tagapool paiknev laevakere ahtriosa.
+
'''Hekk''' (hollandi ''hek'', saksa ''Heck'') on [[ahtertääv]]ist tagapool paiknev [[laevakere]] ahtriosa.
  
Autor: Enn Oja
+
{{mereleksikon}}
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
==Teistes keeltes==
 +
Hollandi ''hek'' tähistab [[ahter|ahtri]] ülemist osa, mis on tarastatud. Vanasti olid [[roolimees|roolimehed]] ahtris [[tekk|tekil]] ning said sageli vett kaela. Kaitseks ehitati ahtritekile kõrgem osa koos piirdega ehk latt-taraga, mis oligi hek. Ka olid tollased laevad tahaulatuva ahtriosaga mere kohal.
 +
 
 +
Eestisse tuli sõna tõenäoliselt sakslastelt (''Das Heck''), kes oma kõrgeahtriliste [[kaubalaev]]adega Eestit külastasid. Hekk on tänapäeval kasutusel puu- või põõsaspiirde tähistamiseks, sest laevandusmõiste käib vanade laevade ahtriehitise kohta, mida tänapäeva laevadel pole.
 +
 
 +
[[Kategooria:Laevade ehitus]]

Viimane redaktsioon: 7. november 2017, kell 09:22

Hekk (hollandi hek, saksa Heck) on ahtertäävist tagapool paiknev laevakere ahtriosa.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.



Teistes keeltes

Hollandi hek tähistab ahtri ülemist osa, mis on tarastatud. Vanasti olid roolimehed ahtris tekil ning said sageli vett kaela. Kaitseks ehitati ahtritekile kõrgem osa koos piirdega ehk latt-taraga, mis oligi hek. Ka olid tollased laevad tahaulatuva ahtriosaga mere kohal.

Eestisse tuli sõna tõenäoliselt sakslastelt (Das Heck), kes oma kõrgeahtriliste kaubalaevadega Eestit külastasid. Hekk on tänapäeval kasutusel puu- või põõsaspiirde tähistamiseks, sest laevandusmõiste käib vanade laevade ahtriehitise kohta, mida tänapäeva laevadel pole.