Ahtertääv

Allikas: Mereviki

Ahtertääv (hollandi achtersteven) on ahtri alaosas paiknev kiilu puit-, sepis-, valu- või keevisjätk, millel ühinevad mõlema parda talastik ja plaadistus.

Ahtertääv on toeks roolile, selle kuju oleneb laeva ja rooli tüübist ning sõukruvide arvust. 1 või 3 sõukruviga laeval toetab ahtertääv ka sõuvõlli tagaotsa (sabavõlli), mis väljub laevakerest ahtertäävisilmas lõppeva dedvudi toru kaudu.

Tavalise rooli korral koosneb sellise laeva ahtertääv kahest ülal kaarjalt ühendatud osast: eespoolsest kruvitäävist (stärnpostist), milles paikneb silm, ja tagumisest roolitäävist, mille hingedele kinnitub rool. Alt ühendab mõlemat osa omavahel (ja kogu ahtertäävi rõhtkiiluga) tald. Selliselt moodustunud raami (kruviraami) sisse jäävat ava nimetatakse kruvikaevuks ehk sõukruvi aknaks. Tald tõuseb tagantpoolt kiilujoonest kõrgemale, vältimaks purunemist laevakere ahtriosa puutumisel vastu merepõhja. Talla tagaots (kand) toetab rooli altpoolt. Tasakaalustatud roolil võib roolitääv puududa.

Kahe sõukruviga laeva ahtertääv kannab vaid rooli. Sõukruvita puitlaeval kujutab ahtertääv endast ahtripoolseimat püstprussi, mille tagaküljel asub rool ja esiküljel sisepäratääv. Ahtertääv ja sisepäratääv kinnitatakse tappliitega kiilukannale ning ühendatakse päratäävipõlviku abil kiilsoniga. Sisepäratäävi, kiilsoni ja kiilu vahel paikneb päratäidis ehk ahtridedvud.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.