Erinevus lehekülje "Peamasin" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
1. rida: 1. rida:
'''Peamasin''' on laeva ettenähtud sõidukiirust tagava võimsusega jõumasin. Laeva liikumapanev jõud kantakse peamasinalt üle käiturile (pms. sõukruvi, ka hõljuklaeva tõstepuhurid ja veopropellerid või tuuleenergia nüüdisrakendusena ehitatud raaljuhitav purjeseade). Peamasina võimsus oleneb soovitud kiirusega sõiduks vajaliku jõu, jõuülekandes paratamatu võimsuskao ning peamasina tööd tagavate abimehhanismide (oma)-võimsuse suurusest. Sobivaim laevajõuseade valitakse msg. tehn. ja maj. kaalutluste põhjal. Tänapäeva levinuimate laevade -- üldotstarbe-kaubalaevade -- peamasin on tavaliselt aeglane reversiivdiisel (ökonoomne, lühike käivitusaeg, otseülekanne sõukruvile), kuid suurel võimsusel (üle 25 MW) osutub see liiga raskeks. Peamasinate arv oleneb laeva otstarbest ja jõuseadme ([[laevajõuseade]]) tüübist. Nt. on maailma suurimal kraanalaeval MICOPERI 7000 10 peadiiselgeneraatorit (koguvõimsus 55,6 MW). Reguleeritava sammuga sõukruvi või sõuelektrimootoritega laeva peamasinate ühtlane töörežiim (otseülekande puhul vältimatu muutkoormuse ja reverseerimise asemel) võimaldab nende lihtsamat tarindust ja suuremat kestvust. Mitme peamasina korral paraneb jõuseadme remonditavus ja suureneb laeva meresõidukindlus (nt. 3 peamasinast töötab pidevalt 2). Vt. ka aatomilaev, aurujõuseade, diiselmootor, gaasiturbiin.
+
'''Peamasin''' on [[laev]]a ettenähtud sõidukiirust tagava võimsusega jõumasin.
 +
 
 +
Laeva liikumapanev jõud kantakse peamasinalt üle [[käitur]]ile (peamiselt [[sõukruvi]]le, ka [[hõljuklaev]]a tõstepuhuritele ja veopropelleritele või tuuleenergia nüüdisrakendusena ehitatud raaljuhitavale purjeseadmele. Peamasina võimsus oleneb soovitud kiirusega sõiduks vajaliku jõu, jõuülekandes paratamatu võimsuskao ning peamasina tööd tagavate abimehhanismide (oma)-võimsuse suurusest. Sobivaim laevajõuseade valitakse mitmesuguste tehniliste ja majanaduslike kaalutluste põhjal.
 +
 
 +
Tänapäeva levinuimate laevade - üldotstarbe-[[kaubalaev]]ade - peamasin on tavaliselt aeglane reversiivdiisel. See on ökonoomne, lühikese käivitusajaga, otseülekandega sõukruvile, kuid suurel võimsusel (üle 25 MW) osutub liiga raskeks. Peamasinate arv oleneb laeva otstarbest ja [[laevajõuseade|jõuseadme]] tüübist. Näiteks on maailma suurimal kraanalaeval MICOPERI 7000 kümme peadiiselgeneraatorit koguvõimsusega 55,6 MW. Reguleeritava sammuga sõukruvi või sõuelektrimootoritega laeva peamasinate ühtlane töörežiim (otseülekande puhul vältimatu muutkoormuse ja reverseerimise asemel) võimaldab nende lihtsamat tarindust ja suuremat kestvust. Mitme peamasina korral paraneb jõuseadme remonditavus ja suureneb laeva meresõidukindlus, kui näiteks kolmest peamasinast töötab pidevalt kaks.
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
 +
 +
==Vaata ka==
 +
*[[aatomilaev]]
 +
*[[aurujõuseade]]
 +
*[[diiselmootor]]
 +
*[[gaasiturbiin]]
 +
 +
[[Kategooria:Laevaehitus]]

Redaktsioon: 9. november 2011, kell 00:19

Peamasin on laeva ettenähtud sõidukiirust tagava võimsusega jõumasin.

Laeva liikumapanev jõud kantakse peamasinalt üle käiturile (peamiselt sõukruvile, ka hõljuklaeva tõstepuhuritele ja veopropelleritele või tuuleenergia nüüdisrakendusena ehitatud raaljuhitavale purjeseadmele. Peamasina võimsus oleneb soovitud kiirusega sõiduks vajaliku jõu, jõuülekandes paratamatu võimsuskao ning peamasina tööd tagavate abimehhanismide (oma)-võimsuse suurusest. Sobivaim laevajõuseade valitakse mitmesuguste tehniliste ja majanaduslike kaalutluste põhjal.

Tänapäeva levinuimate laevade - üldotstarbe-kaubalaevade - peamasin on tavaliselt aeglane reversiivdiisel. See on ökonoomne, lühikese käivitusajaga, otseülekandega sõukruvile, kuid suurel võimsusel (üle 25 MW) osutub liiga raskeks. Peamasinate arv oleneb laeva otstarbest ja jõuseadme tüübist. Näiteks on maailma suurimal kraanalaeval MICOPERI 7000 kümme peadiiselgeneraatorit koguvõimsusega 55,6 MW. Reguleeritava sammuga sõukruvi või sõuelektrimootoritega laeva peamasinate ühtlane töörežiim (otseülekande puhul vältimatu muutkoormuse ja reverseerimise asemel) võimaldab nende lihtsamat tarindust ja suuremat kestvust. Mitme peamasina korral paraneb jõuseadme remonditavus ja suureneb laeva meresõidukindlus, kui näiteks kolmest peamasinast töötab pidevalt kaks.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.



Vaata ka