Avariiplaaster

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 25. veebruar 2015, kell 15:00 kasutajalt Tauri (arutelu | kaastöö)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Avariiplaaster on vahend laeva allveeosa vigastuse tagajärjel tekkinud augu või prao ajutiseks sulgemiseks. Eristatakse pehmeid, poolpehmeid ja jäiku plaastreid.

Pehme plaaster valmistatakse neljakandilistest omavahel läbiõmmeldud presenditükkidest, nende vahel on tugevdamiseks matid või terastrossist võrk, ääred ümbritsetakse trossiga, igas nurgas ja servas on kousiga aas või lüüversiga auk kiilualuste ja pingutusotste (plaastri sootide) kinnitamiseks. Kiilualused otsad ja plaastrisoodid valmistatakse pehmest vaierist ning kinnitatakse plaastri nurkadesse taglaseseekliga. Plaastri ülaserva kinnitatakse 25 cm vahedega märgistatud kontroll-liin, mille pikkust arvestatakse plaastri keskpunktist ja mis aitab määrata plaastri kaugust veeliinist. Kiilualused otsad (eelnevalt vöörist või ahtrist kiilu alt läbiviidult) kinnitatakse plaastri alumistesse, plaastri soodid ülemistesse nurkadesse. Nende otstega viiakse plaaster mööda laeva välisparrast augu kohale, kiilualused otsad kinnitatakse ja soote talide või vintsidega pingutades tõmmatakse plaaster vastu auku.

Poolpehmel plaastril on puidust raamistik, kuhu kinnitatakse tõrvatakkudega täidetud purjeriidest padi, ja nurkades aasad otste kinnitamiseks.

Jäik plaaster koosneb kahest risti olevast lauakihist, kihtide vahel on veetihe present, mille ääred keeratakse üle plaastri serva, moodustamaks tõrvatakkudega täidetud pehmet serva. Kasutatakse augu või prao seestpoolt sulgemiseks vastu parrast puitprussi ja kiiludega või toega surudes.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.