Erinevus lehekülje "Deviatsioon" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''deviatsioon''' (/hälve/(kõrvale)kalle) lad ''deviation(is)'' [deeviaat(s)iòon(is)] - kõrvalekalle Autor: Enn Oja Allikas: Mereleksikon, 1996)
 
P (5 redaktsiooni)
 
(ei näidata 2 kasutaja 4 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''deviatsioon''' (/hälve/(kõrvale)kalle) lad ''deviation(is)'' [deeviaat(s)iòon(is)] - [[kõrvalekalle]]
+
'''Deviatsioon''' (ladina ''deviation(is)'') on [[kompass]]i tundliku osa (nõela) kõrvalekalle Maa magnetpooluse suunast (magnetkompassikalle) või Maa pooluse suunast (vurrkompassikalle).
 +
 
 +
Magnetkompassikalle tekib Maa magnetvälja mõjutatud esemete (näiteks [[laevakere|laeva teraskere]]) ning laeva elektri- ja raadioseadmete magnetväljade mõjul. Magnetkallet vähendatakse [[deviatsioonitööd]]el tehismagnetite abil, mis tekitavad tasakaalustava magnetvälja.
 +
 
 +
Magnetmõjust vaba [[vurrkompass]]i hälve tekib laeva kiiruse, kursi ja asukoha muutumisel (kiirushälve), laeva liikumise kiirenemisel (kiirendushälve) ja laeva lengerdamisel (veerandringhälve). Vurrkompassihälvet vähendatakse tasakaalustitega.
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{mereleksikon}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Navigatsioon]]

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 15:53

Deviatsioon (ladina deviation(is)) on kompassi tundliku osa (nõela) kõrvalekalle Maa magnetpooluse suunast (magnetkompassikalle) või Maa pooluse suunast (vurrkompassikalle).

Magnetkompassikalle tekib Maa magnetvälja mõjutatud esemete (näiteks laeva teraskere) ning laeva elektri- ja raadioseadmete magnetväljade mõjul. Magnetkallet vähendatakse deviatsioonitöödel tehismagnetite abil, mis tekitavad tasakaalustava magnetvälja.

Magnetmõjust vaba vurrkompassi hälve tekib laeva kiiruse, kursi ja asukoha muutumisel (kiirushälve), laeva liikumise kiirenemisel (kiirendushälve) ja laeva lengerdamisel (veerandringhälve). Vurrkompassihälvet vähendatakse tasakaalustitega.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.