Erinevus lehekülje "Deviatsioon" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:korvalekalle1.jpg|thumb|right|Roheline - tõeline põhi, punane - magnetpõhi]]
+
'''Deviatsioon''' (ladina ''deviation(is)'') on [[kompass]]i tundliku osa (nõela) kõrvalekalle Maa magnetpooluse suunast (magnetkompassikalle) või Maa pooluse suunast (vurrkompassikalle).
[[Pilt:korvalekalle2.jpg|thumb|right|d1992 = -6,7°, Δd = +8' aastas; Δd2010 = (2010-1992) • 8' = 144' = 2°24' = +2,4°; d2010 = -6,7° + 2,4° = -4,3°
 
Kui TK = 55°, siis MK = TK - d = 55° - (-4,3°) = 59,3° ~59°
 
]]
 
'''Deviatsioon''' ehk hälve ehk kõrvalekalle (ladina ''deviation(is)'') on [[kompass]]i tundliku osa (nõela) kõrvalekalle Maa magnetpooluse suunast (magnetkompassikalle) või Maa pooluse suunast (vurrkompassikalle).
 
  
Magnetkompassikalle tekib Maa magnetvälja mõjutatud esemete (nt [[laevakere|laeva teraskere]]) ning laeva elektri- ja raadioseadmete magnetväljade mõjul. Magnetkallet vähendatakse [[deviatsioonitööd]]el tehismagnetite abil, mis tekitavad tasakaalustava magnetvälja.
+
Magnetkompassikalle tekib Maa magnetvälja mõjutatud esemete (näiteks [[laevakere|laeva teraskere]]) ning laeva elektri- ja raadioseadmete magnetväljade mõjul. Magnetkallet vähendatakse [[deviatsioonitööd]]el tehismagnetite abil, mis tekitavad tasakaalustava magnetvälja.
  
 
Magnetmõjust vaba [[vurrkompass]]i hälve tekib laeva kiiruse, kursi ja asukoha muutumisel (kiirushälve), laeva liikumise kiirenemisel (kiirendushälve) ja laeva lengerdamisel (veerandringhälve). Vurrkompassihälvet vähendatakse tasakaalustitega.
 
Magnetmõjust vaba [[vurrkompass]]i hälve tekib laeva kiiruse, kursi ja asukoha muutumisel (kiirushälve), laeva liikumise kiirenemisel (kiirendushälve) ja laeva lengerdamisel (veerandringhälve). Vurrkompassihälvet vähendatakse tasakaalustitega.
13. rida: 9. rida:
 
{{mereleksikon}}
 
{{mereleksikon}}
  
[[Kategooria:Laevajuhtimine]]
+
[[Kategooria:Navigatsioon]]

Redaktsioon: 9. juuni 2013, kell 20:40

Deviatsioon (ladina deviation(is)) on kompassi tundliku osa (nõela) kõrvalekalle Maa magnetpooluse suunast (magnetkompassikalle) või Maa pooluse suunast (vurrkompassikalle).

Magnetkompassikalle tekib Maa magnetvälja mõjutatud esemete (näiteks laeva teraskere) ning laeva elektri- ja raadioseadmete magnetväljade mõjul. Magnetkallet vähendatakse deviatsioonitöödel tehismagnetite abil, mis tekitavad tasakaalustava magnetvälja.

Magnetmõjust vaba vurrkompassi hälve tekib laeva kiiruse, kursi ja asukoha muutumisel (kiirushälve), laeva liikumise kiirenemisel (kiirendushälve) ja laeva lengerdamisel (veerandringhälve). Vurrkompassihälvet vähendatakse tasakaalustitega.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.