Eesti Laevaomanike Liit

Allikas: Mereviki
Eesti Laevaomanike Liit
Eesti Laevaomanike Liidu logo
Eesti Laevaomanike Liidu logo
Tüüp: mittetulundusühing
Nimi teistes keeltes: Estonian Shipowners’ Association
Asutatud: 1993
Asutajad: laevakompaniid
Liikmed: 12
Juht: Toivo Ninnas
Peakorter: Tallinn
Valdkonnad: laevandus
Tegutsemispiirkonnad: Eesti
Töötajaid: 1
Töökeel(ed): eesti

Eesti Laevaomanike Liit (ELL) (inglise keeles Estonian Shipowners’ Association (ESA)) on laevaomanikke ühendav erialaliit.

Laevaomanike ühistegevus Eestis algas ülemöödunud sajandi (XIX sajandi) teisel poolel rahvusliku laevanduse tõusuperioodil. Laevaomanikkude Ühisus tegutses Eesti Vabariigi okupeerimiseni 1940. aastal, jätkus aastail 1941–1944, pärast Teist maailmasõda Rootsis ja Inglismaal kuni 1970. aastateni.

Eesti Laevaomanike Liit taasloodi 1993. aastal. Liitu kuulub 12 ettevõtet koos Eesti Mereakadeemiaga ja ühe assotsieerunud liikmena mereõiguse firma. Laevaomanike Liidu liikmesorganisatsioonide kui tööandajate mõjupiirkonda jääb umbes 10 000 töötajat. Mitmel firmal on tütarettevõtted naaberriikides. Hinnanguliselt moodustavad Eesti Laevaomanike Liidu liikmesfirmade finantsnäitajad ja töötajate arv umbes 75–80% kogu Eesti laevanduse vastavatest arvudest.

Eesti Laevaomanike Liit on Eesti Tööandjate Keskliidu asutajaliige ja kuulub 2004. aastast Euroopa Laevaomanike Liitu (European Community Shipowners’ Association – ECSA). Eesti Laevaomanike Liidu liikmed esindavad ECSA mitmesugustes struktuurides Eesti laevanduse huve.

Peaaegu kõik reisilaevafirmad kuuluvad Laevaomanike Liitu, moodustades selle peamise osa. ASil Tallink Grupp on 19 laeva, mida opereeritakse Tallinki ja Silja Line'i kaubamärkide all. Tallinna–Helsingi liinil tegutseb suviti oma kahe katamaraaniga ka Lindaliini AS. Eesti Laevaomanike Liitu kuuluvad samuti Lääne-Eesti saarte vahelises liikluses parvlaevadega opereerivad firmad. Peale nende on Laevaomanike Liidu liikmed veel puksiirifirma, lootsid ja punkerdamisfirma.

Eesti Laevaomanike Liidu tegevus on suunatud eelkõige Eesti laevanduse konkurentsivõime tagamisele. Laevaomanike liit püüab olla surverühmaks ja abiks laevandusalaste seaduste loomisel ning nende korrastamisel. Need ei pea rahuldama üksnes Eesti vajadusi, vaid olema kooskõlas ka rahvusvaheliste organisatsioonide ning Euroopa Liidu seaduste ja normatiividega.

Autor: Eesti Laevaomanike Liidu peasekretär Enn Kreem