Katamaraan

Allikas: Mereviki

Katamaraan (tamili) on kahekereline veesõiduk, mille sportlik teisend on loodud polüneeslaste merekindla veesõiduki piroogi eeskujul.

Suure laiusega tagatud küllaldase põikistabiilsuse, kiiljate kerede väikese hõõrde- ja lainetakistuse ning hüdrodünaamilise efekti tõttu saavutavad katamaraanid ühekerelistest alustest suurema kiiruse. Võistluskatamaraanid on kerged ja suhteliselt suure purjesusega, avamerekatamaraanidel on kajut, need on merekindlad alused, mis osalevad ka ookeani võidupurjetamises.

Rahvusvahelisse klassi kuulub 3 monotüüp katamaraani (DART, 10m², TORNADO) ja vabaklassi katamaraanid, mis jaotatakse meeskonna suuruse ja purjepinna järgi divisjonideks (A, C ja D). Katamaraani eriliik on nn. proa.

Enne kiirkatamaraanide tulekut Tallinn-Helsingi liinile oli Eesti tuntuim katamaraanlaev on LIIVI LAHT(algul turismilaev, hiljem kauplus).

Vaata ka

Allikas:Mereleksikon

Kiirkatamaraanid Eesti lipu all

Eesti lipu all on 1990.-2000. aastail katamaraanid olnud peamiselt kiirreisi- ja -parvlaevadena.

Kiirreisilaevad

TALLINK EXPRESS I Vanasadamas (1998)

Kiirparvlaevad

Kiirparvlaevad Eesti laevaliinidel

Esimesena tõi kiirkatamaraani Tallinn-Helsingi liinile Viking Line 1994. aastal ja katamaraanparvlaeva 1995. aastal. Eesti reederitest tõi esimese kiirkatamaraani TALLINK EXPRESS I 1997. aastal Tallinn-Helsingi liinile Tallink.

1998. aastal alustas liiklust Tallinn-Helsingi laevaliinil Nordic Jetline, mille katamaraanparvlaevad olid Norra lipu all:

2017. aastal alustas liiklust Viking Line'i Rootsi lipuga katamaraanparvlaev: