Lipp

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 8. juuni 2014, kell 21:17 kasutajalt TauriR (arutelu) (New page: '''Lipp''' on peamiselt riigi, organisatsiooni või ametiisiku sümbolina kasutatav kindlaksmääratud mõõtmetega, varda või lipuvalli külge kinnitatav, enamasti mitmevärviline ri...)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Lipp on peamiselt riigi, organisatsiooni või ametiisiku sümbolina kasutatav kindlaksmääratud mõõtmetega, varda või lipuvalli külge kinnitatav, enamasti mitmevärviline riidelaid, millel on tavaliselt vapp või embleem.

Kujult eristatakse kolmnurkseid (vimpel), ruudu- (standart) ja ristkülikukujulisi lippe.

Algselt oli lipul laevaomaniku tunnus (näiteks suguvõsavapp) või linna tunnus (näiteks hansalinnadel), esimesed riigilipud ilmusid 17. sajandil. Rahvusvärve ja riigivappi hakati kasutama peale Prantsuse revolutsiooni.

Merel eristatakse vööri-, ahtri- ja masti heisatavaid lippe. Teavet edastatakse signaallippudega. Lipp heisatakse kindlaksmääratud korra või tava järgi. Vana meretava järgi on laeva kõige auväärsem koht ning võimu ja jõu sümbol ahter, seepärast heisatakse laeva riiklikku kuuluvust näitav lipp ahtris ja seda kutsutakse ahtrilipuks. Vöörilipp ehk güüs heisatakse laeva vööris. Masti heisatatkse ametiisikute ja organisatsioonide plagud ja vimplid ning signaalkoodi lipud. Nüüdisaja laevadel on laeva väliskuju muutumise tõttu vajalik heisata lipud peale vööri ja ahtri ka signaalmastis.

Vaata ka

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.