Mess

Allikas: Mereviki

Mess on laevapere ühiskajut, mis on sisustatud söömiseks, nõupidamisteks ja puhkeruumi puudumisel ka kasutamiseks ruumina ajaveetmiseks (televisioonisaadete vaatamine, raadio kuulamine, lauamängud jm).

Messi või messide (kaptenile ja juhtkonna liikmetele ning ülejäänud laevapere liikmetele (meeskonnale) võivad olla eraldi messid) ja abiruumide (toidunõude hoiu- ja pesuruumide) arv, suurus ning sisustus kavandatakse laeva projekteerimisel laevapere liikmete arvu, reiside kestust ja sõidupiirkonda arvestades.

Mess paigutatakse võimalikult kambüüsi lähedale ja nii, et laevapere liikmetele oleks sissepääs messi otse koridorist kambüüsi läbimata ja välistekile väljumata. Sõltuvalt laevast, reederist või lipuriigist võib messi kasutamisel olla eri kombeid ja korraldusi. Näiteks on istekohad söögilaudades määratud ametikohtade järgi või lauda võib istuda kapteni (meeskonnamessis pootsmani) loal, toitlustamine toimub kindlatel kellaaegadel (juhtkonna messis teenindab tessa, meeskonnamessis koka abiline (kokapoiss, messipoiss)) jmt.

Tänapäeval on paljudel laevadel laevapere ühine rootsi lauaga mess ning pole ka kindlaid söögiaegu.

Nõuetekohaselt peab messis olema külma ja kuuma joogivee saamise võimalus ning kõigi laevapere liikmete jaoks üldkasutatav külmkapp, mille suurus vastab messi või messe kasutavate inimeste arvule.

Algselt tähendas inglise keeles sõna mess toiduportsjonit või rooga ja pärines vana prantsuse keelest mes (sööginõu), kuid võib tuleneda ka ladinakeelset sõnast missus (saatma) - kaudses tähenduses söögi lauale saatmine (panemine).

Autor: Jüri Kask

Allikad

  • [1] Nõuded laevapere liikme laeval majutamise tingimustele. Vastu võetud 10.07.2014 nr 112