Tiivikliugur

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 24. mai 2022, kell 01:13 kasutajalt Jüri (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: ''''Tiivikliugur''' on lamedapõhjaline või liigendi abil kaheks jaotatud kerega pööratavatele pontoonidele toetuv veesõiduk, mille liikumisviis on libisemine veepinna...')
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Tiivikliugur on lamedapõhjaline või liigendi abil kaheks jaotatud kerega pööratavatele pontoonidele toetuv veesõiduk, mille liikumisviis on libisemine veepinnal, jääl, lumel ja väidetavalt ka märjal maapinnal (rohul). Tiivikliuguri käituriks on tugirõnga sees pöörlev fikseeritud sammuga tiivik, mille käitab sisepõlemismootor, lamedapõhjalise tiivikliuguri juhtimiseks on tugirõnga külge tiiviku taha paigaldatud püstrool(id).
Kaheks jaotatud kerega tiivikliuguri juhtimine toimub pööratavate pontoonide abil (nn raamjuhtimine), mistõttu sõiduki pöörderaadius on võrreldes lamedapõhjalise tiivikliuguriga tunduvalt väiksem ja hästi juhitav ka väikesel kiirusel.
Praegu laialdaselt levinud nimetus hüdrokopter kirjeldatud veesõiduki kohta ei sobi, sest termin kopter vihjab lennule või lennukile, kuid tiivikliuguri liikumusviis on tiiviku poolt moodustatava horisontaaljõu mõjul ainult libisemine väikese hõõrdetakistusega pinnal, tõstejõu komponendid, mis on sarnastel liugurlaevadel – hõljuk ja glisser, puuduvad.

Autor:Jüri Kask

Välislingid

Vaata ka

 

[Kategooria :Laevatüübid]