Erinevus lehekülje "Trimm" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (pikikalle?)
(ajakohastatud)
 
1. rida: 1. rida:
'''Trimm''' (hollandi ''trim'') on [[laev]]a asend vaikses vees.
+
'''Trimm''' (hollandi ''trim''), varasemalt ka '''diferent''' (ladina ''differens'' 'erinev'), on [[laev]]a pikikalle, [[vöör]]i ja [[ahter|ahtr]]i [[süvis]]te vahe.
  
Trimmi iseloomustavad laeva [[süvis]], [[pikikalle|piki-]] ja põikikalle. Piki- ja põikikaldeta laev on "tasasel [[kiil]]ul". Kui [[ahter|ahtris]] on süvis suurem kui [[vöör]]is, on pikikalle ahtrisse, ning vastupidi. Külje poole kaldunud laev on põikikaldu ehk [[kreen]]is. Trimm ja selle muutumine mõjutavad laeva [[käikuvus]]t, juhitavust ja teisi mereomadusi.
+
Kui laeva vööri ja ahtri süvised on võrdsed, [[Ujuvus|ujub]] laev "rõhtsal [[kiil]]ul". Trimmi muudetakse [[last]]i, [[ballast]]i ja varude vastava paigutusega piki laeva. Laeva kiirus, [[kursilpüsivus]] ja [[juhitavus]] on harilikult parimad, kui ahtri süvis on vööri süvisest mõnevõrra suurem, see tähendab kui laeval on trimm ahtrisse. Mõningail [[väikelaev]]adel on konstrueeritud püsiv trimm (konstruktsiooniline trimm) ahtrisse. Laeva kiirel liikumisel, eriti madalas vees, suureneb ahtri süvis hüdrodünaamiliste jõudude mõjul, tekitades kiirusliku trimmi.  
  
 
{{mereleksikon}}
 
{{mereleksikon}}
  
 
[[Kategooria:Laevamõõdud]]
 
[[Kategooria:Laevamõõdud]]

Viimane redaktsioon: 12. mai 2020, kell 13:47

Trimm (hollandi trim), varasemalt ka diferent (ladina differens 'erinev'), on laeva pikikalle, vööri ja ahtri süviste vahe.

Kui laeva vööri ja ahtri süvised on võrdsed, ujub laev "rõhtsal kiilul". Trimmi muudetakse lasti, ballasti ja varude vastava paigutusega piki laeva. Laeva kiirus, kursilpüsivus ja juhitavus on harilikult parimad, kui ahtri süvis on vööri süvisest mõnevõrra suurem, see tähendab kui laeval on trimm ahtrisse. Mõningail väikelaevadel on konstrueeritud püsiv trimm (konstruktsiooniline trimm) ahtrisse. Laeva kiirel liikumisel, eriti madalas vees, suureneb ahtri süvis hüdrodünaamiliste jõudude mõjul, tekitades kiirusliku trimmi.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.