Väikelaev
Väikelaev on veesõiduk kogupikkusega 2,5–24 meetrit, mida kasutatakse vaba aja veetmiseks või sportimiseks. Väikelaevana käsitatakse ka 2,5–24-meetrise kogupikkusega veesõidukit, millega korraldatakse tasu eest vabaajareise või mida renditakse vabaajareisideks või sportimiseks või kasutatakse väikelaevajuhtide koolituseks või esitletakse müügi eesmärgil, kui see veesõiduk ei vea üle 12 reisija.
Väikelaevana ei käsitata võistlusspordiks ja treeninguteks kasutatavat spordialaliidu poolt vastavalt märgistatud veesõidukit, näiteks jetti, purjelauda, purjejahti, võistlusjahti, primitiivse konstruktsiooniga veesõidukit, nagu näiteks ruhi, ruup, süst, kanuu, vesijalgratas ja muu, ning erikonstruktsiooniga veesõidukit.[1]
Eesti väikelaevade ehitajad on koondunud Eesti Meretööstuse Liitu.
Termini kasutusest
Väikelaevade otstarbe määratlemisel kasutatakse ka terminit huvilaev (inglise pleasure craft), et vältida otsetõlget "lõbusõidulaev". Kuid kui tegu on mõõtmetelt väikese laevaga, mida kasutatakse töölaevana, nt pukser, lootsilaev või ka väiksem reisilaev, siis ei või kasutada terminit "väikelaev" - mõõtmetelt väike töölaev on "väike laev".
Erinevus tuleneb termini "väikelaev" defineerimisest:
- Väikelaev ei tohi pardale võtta üle 12 reisija, rohkem kui 12 reisijaga laev on "reisilaev" suurusest olenemata.
- Väikelaeva juhtimiseks piisab väikelaevajuhi tunnistusest, aga väikesel töölaeval peab olema kutselistest meremeestest laevapere.