Endel Sõerde

Allikas: Mereviki
Endel Sõerde

Endel Sõerde (14. juuni 1926 - 13. september 2000) oli Eesti Televisiooni reporter ja saatejuht, Eesti NSV Allveespordiföderatsiooni esimees ja allveearheoloogia klubi "Viikar" juht.

Endel Sõerde juhtis Eesti Meremuuseumi juurde 1980. aastal moodustatud allveearheoloogia klubi “Viikar” tööd enam kui kümmekond aastat. Pärast Eesti iseseisvuse taastamist rauges klubi töö ning selle juhtimisega kuni tegevuse hääbumiseni 1994. aastal tegelesid episoodiliselt klubi veteranid Aleksander Bauman ja Rein Albri.

Endel Sõerde tutvustas mitme populaarse saatesarja ja kümneid kordi demonstreeritud allveefilmi “Ettevaatust – Hiiu madal!” abil nii Eesti merearheoloogia kui ka kogu Eesti merenduse ajalugu. Oma töös paistis ta enese koostatud diktoritekstides silma äärmise vastutustundega õige merekeele kasutamisel. Just Eesti Meremuuseumi kaudu avastas ta ajakirjanikutöös südamelähedase valdkonna - merenduse, mida tutvustades haris ta nõukogude korra ajal merest eemale tõrjutud rahvast ning sillutas noortele tagasiteed randa ja vee alla.

Tunnnustus

  • Eesti NSV teeneline kultuuritegelane
  • ETV au- ja elutöö preemia (1994)

Autor: Vello Mäss