Häire

Allikas: Mereviki

Häire on laevaperet ja reisijaid hoiatav signaal, mis kutsub kogunema ning tegutsema vastavalt ettemääratud tegevuskorrale.

Häirete liigid ja signaalid võivad riigiti erineda. Eesti laevadel on põhilised üldhäire, "mees üle parda", paadihäire ja õppehäire.

  • Üldhäire 25...30s häirekella saatel antakse tule-, uppumis-, plahvatus- vms ohu korral. Sadamas seistes kõlistatakse tulekahju korral lisaks laevakella. Üldhäire kuulutab vahitüürimees, tulekahju korral võib häire kuulutada vahiteenistuse iga liige.
  • "Mees üle parda" (häirekella 3 pikka helinat, korratakse 3...4 korda) kuulutab vahitüürimees, kui inimene kukkus üle parda või avastatakse vees olev inimene.
  • Paadihäire (7 lühikest ja 1 pikk signaal, korratakse 3...4 korda) kuulutab kapten, kui laeva ähvardab hukkumine või inimesed peavad laevalt viivitamatult lahkuma.

Kõiki häireid korratakse laeva raadiovõrgu kaudu, leki ja tulekahju korral teatatakse laeva arvatav asukoht. Häirete tegevuskorra selgeks õppimiseks ja laevapere harjutamiseks korraldatakse õppehäireid. Reisilaevades teatatakse õppehäirest reisijatele eelnevalt, selgitatakse selle läbiviimise korda ja kohta ning reisijate kohustusi.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.