Mereviki:Põhimõtted

Allikas: Mereviki
Mereviki juhend

Mis on Mereviki?
Põhimõtted
Mida Mereviki ei ole?
Redigeerimisjuhend
Vormistusreeglid
Piltide kasutamine
Viitamine
Autoriõigused
Merevikist otsimine

Siin on loetletud Mereviki koostamise üldisi põhimõtteid, mis ei ole niivõrd reeglid, millest peab iga hinna eest kinni pidama, vaid pigem soovitused, mis aitavad Mereviki keskkonnas tegutseda ja paremini toime tulla.

 1. Ole julge! Ära karda teha artiklites parandusi ja täiendusi. Julgusta ka teisi, sealhulgas ka neid, kes Sinuga nõus ei ole, olema julged.
 2. Ole viisakas! Austa ennast ja austa ka teisi Mereviki kasutajaid. Väldi isiklikke rünnakuid. Näiteks ära kirjuta, et see või see kasutaja on idioot (isegi kui ta Sinu meelest on idioot). Parem seleta, mida ta Sinu meelest valesti tegi, miks see või teine asi pole õige ning kuidas artiklit paremaks muuta. Eelkõige proovi aga parandada ise.
 3. Arutle! Kui Sa mõne artikli sisus kõhkled ja soovid teha parandusi, külasta kõigepealt artikli arutelulehte. Kuigi igaühe tekste võib ükskõik millisel hetkel armutult toimetada, on muudatusi siiski kergem aktsepteerida, kui nende põhjused on arusaadavad. Kui arutada artikli muutmist enne arutelulehel, on võimalik jõuda konsensuseni rõõmsamalt. Oluline on ka, et Mereviki koostamisega on aega piisavalt ja parem on seda teha üksteist austades.
 4. Suhtu heatahtlikult! Püüa näha arutelupartneris mõtlevat, ratsionaalset inimest, kes tahab Merevikisse oma panuse anda – kui Sul just ei ole kindlaid ja objektiivseid tõendeid vastupidise kohta. Tõendiks ei ole Sinu arvamuse erinemine tema omast.
 5. Säilita neutraalsus! Kirjuta erapooletult. Neutraalsuse põhimõte ei kuulu vaidlustamisele.
 6. Kontrolli andmeid! Artiklid peaksid sisaldama ainult materjali, mida on avaldanud usaldusväärsed allikad. Artiklisse uut informatsiooni lisavad toimetajad peaksid viitama usaldusväärsele allikale, kust info pärineb – vastasel juhul võib mõni teine toimetaja selle info eemaldada. Kohustus anda usaldusväärne allikas on toimetajatel, kes soovivad infot lisada – mitte neil, kes soovivad seda eemaldada.
 7. Austa autoriõigusi!
 8. Põhjenda muudatusi! Teised kirjutajad peavad aru saama, miks Sa muudatusi tegid. Palun kirjelda, mida Sa muutsid ning miks. Kui see kirjeldus on liiga pikk, vii see arutelulehele.
 9. Ära väljenda algupäraseid mõtteid või uurimustulemusi! Mereviki ülesanne on usaldusväärsetele kolmandatele allikatele tugineva informatsiooni vahendamine. Vaata ka Mida Mereviki ei ole.
 10. Allkirjasta arutelu! Kirjuta alla arutelulehtedel (kirjutades ~~~~ tekib lehe salvestamisel selle asemele sinu kasutajanimi ning kuupäev ja kellaaeg), kuid ära tee seda artiklites.
 11. Kasuta eelvaatenuppu! Parandada kogemata sisse lipsanud vead enne salvestamist.
 12. Unusta reeglid! Ära muretse! Kui Sa soovid artiklisse olulist informatsiooni lisada, siis tee seda. Kui aga keegi teatab, et on olemas väljakujunenud ja mõistlik viis mingi teema käsitlemiseks, siis unusta reegleid ja kuula seda inimest.[1]

Viited

 1. Põhimõtted. – Vikipeedia. (25.01.2016)