Pāvilosta

Allikas: Mereviki

Pāvilosta (saksa keeles Paulshafen) on linn ja sadam Kuramaal, üks seitsmest väiksemast Läti kaubasadamast.

Ajalugu

Kalasadam enne rekonstrueerimist
Saka jõe paremkallas enne jahisadama ehitamist

Kuralastel asus praeguse linna kohal Piemare maakonna Saka sadamakoht, mida on esimest korda kirjalikult mainitud 1253. aastal.

Sadam ehitati välja 1879. aastal, mil piirkonna omanik oli Otto von Lilienfeld. Ta nimetas selle oma venna, toonase Kuramaa kuberneri Paul von Lilienfeld-Toali auks Paulshafeniks. Tema lasi ka linna aladele esimesed majad ehitada. Lisaks kohalikele kaluritele kasutasid sadamat veel kolm Upesmuiža mõisale kuulunud purjelaev, mis viisid mõisa toodangut Liepāja turule. Sadam hakkas arenema 1893. aastal, mil seoses Karosta sõjasadama rajamisega hakati ehitusele kive vedama. Toona hakati Pāvilostas laevu ehitama ja sadama ümber tekkis kaubitsemiskoht.

Esimese maailmasõja ajaks oli asulas kolm väikest laevaehitustöökoda, sealne sadam oli kodusadamaks 52 laevale. Sõja ajal konfiskeeriti kõik seal peatuvad ja ehitatavad laevad. Sõja järel oli Pāvilostas vaid kaks mootorlaeva ja neli purjekat, sadamat kasutati taas vaid kalasadamana.

Nõukogude ajal ühendati sealsed kalurid artelli Dzintarjūra, mis muudeti 1951. aastal kolhoosiks ja üyhendati 1975. aastal Liepāja kalurikolhoosiga.

Pāvilosta oli alates 1961. aastast alev ja on linn alates 1991. aastast. 2006. aastal ehitati välja 30-kohaline väikelaevade külalissadam, 2010. aastal ligi 300 meetri pikkused muulid. 4,5 m sügavune sadam võib vastu võtta kuni 70 meetri pikkusi laevu.

Välislingid