Kaubalaev

Allikas: Mereviki
(Ümber suunatud leheküljelt Segalastilaev)

Kaubalaev on kaupu edasi toimetav veolaev. Otstarbe järgi liigitatakse kaubalaevad kuivlastilaevadeks, vedellastilaevadeks (tankeriteks) ja segalastilaevadeks.

Kuivlastilaevadel veetakse tükk- või segakaupa

  • 1) üksikesemetena - liikurmasinaid, suuri ja raskeid masinaehitustooteid ja tarindeid
  • 2) pakituna - pakkides, kastides või konteinerites, ujuv- ja veeremvahendites lihtrites ja treileritel
  • 3) puistlastina - puistlastilaevades
  • 4) eluslastina - elusloomi

Puitu veetakse nii pakmestatult kui ka lahtiselt. Eriehitusega on kuivlastilaevad puidu, pakklasti, veeremlasti, autode, raskelasti, loomade, lihtrite ja külmlasti jaoks.

Vedellastilaevadel veetakse toorõli, valmiskütust, vedelgaasi, keemilisi vedelikke, tarbe- ja joogivett.

Segalastilaevadel veetakse eriliigilist lasti, valdavalt tühisõitude vältimiseks ühes suunas üht, tagasisuunas teist liiki lasti, nt toorõli ja puistlasti.

Kaubalaevu lastitakse laeva lastimisseadmete ja/või sadama lastimisseadmete abil. Laevu lastitakse kas püstselt - last tõstetakse kailt laeva laadruumi kohale ning lastakse alla trümmidesse või rõhtselt - last viiakse või liigub ise laadruumi selleks ehitatud pardaluukide ja rampide kaudu, mis võivad paikneda kas laeva vööris, ahtris või küljes. Mõnel laeval kasutatakse mõlemat lastimisviisi. Lisaks kraanadele ja ratasliikuritele kasutatakse vedallastilaevade lastimisel torustikke ja puistlastilaevade lastimisel lintlaadureid.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.