Sjöfartstidningen

Allikas: Mereviki
(Ümber suunatud leheküljelt Svensk Sjöfarts Tidning)

Sjöfartstidningen on Göteborgis ilmuv rootsikeelne laevandusajakiri, mis kuulub alates 1945. aastast Rootsi Laevaomanike Liidule. Esimesel sajal aastal oli ajakirja nimi Svensk Sjöfarts Tidning.

Ajalugu

Alates 7. juulist 1905 ilmus Svensk Sjöfarts Tidning kuni 1970ndateni nädalalehena, seejärel ilmusid suvekuudel paarisnumbrid. Ilmumiskordade arv vähenes käesoleval sajandil seoses uudiste kolimisega internetti ning alates 2010. aastast ilmub 11 numbrit aastas. Ajakiri on muutunud mahukamaks - kui 1905. aasta esimene number oli kõigest 4 lehekülge[1], siis näiteks 2010. aasta nr 6 oli 112 lehekülge. 1970ndail aastail alustati iga-aastase "Laevanduse aastaraamatu" väljaandmist, hiljem lisandus iga-aastane ingliskeelne "Meretehnika aastaraamat".

1950. aastal ilmus ajakirja päisesse legendaarne purjelaev CALMARE NYCKEL, mis viis esimesed rootsi asukad 1638. aastal piki Delaware`i jõge Uus-Rootsi kolooniasse praeguses USA-s. Pärast ajakirja 100. aastapäeva suvel 2005 asendati see tänapäevase kaubalaeva siluetiga.

1999. aastal ametisse asunud peatoimetaja kapten Rolf Petrén Nilsson on kogu ajakirja ajaloos alles neljas. Tänapäeval on piirkondliku tähtsusega alustanud väljaandest kujunenud üks Euroopa juhtivaid laevandusajakirju. Rootsi Laevaomanike Liidu toel on see muuhulgas tellitud kõigile Rootsi lipu all sõitvaile laevadele.

Alates 2013. aastast on ajakirja peatoimetaja senine Soome osakonnatoimetaja Pär-Henrik Sjöström, kes töötab ajakirjas alates 1987. aastast.

Ingliskeelne ajakiri

Seoses Rootsi lipu all sõitvate laevade arvu ja seega ka Rootsi laevanduse töötajate arvu vähenemisega otsustas toimetus koos laevaomanike liiduga laiendada oma seni Põhjamaadega piirdunud piirkonda Põhja-Euroopasse ning asutas 2001. aastal ingliskeelse ajakirja Scandinavian Shipping Gazette. Sellest ajast alates suutis ajakiri hõlmata kõiki Läänemeremaid, sealhulgas Eestit. 2009. aastal sai Scandinavian Shipping Gazette uue, Svensk Sjöfarts Tidningist erineva kujunduse ning uue nime Shipgaz, kuid tõmbus majanduskriisi tõttu samal aastal tagasi oma põhiturule Põhjamaadesse. Shipgaz ilmus viimati 2012. aastal.

Merenduskirjastus

Svensk Sjöfarts Tidning andis alates 1970ndatest aastatest välja iga-aastast "Illustreeritud Rootsi laevaregistrit" ning aeg-ajalt teisigi raamatuid, kuni raamatute kirjastamine eraldati käesoleval sajandil tütarettevõttesse Breakwater Publishing. Sügisel 2009 müüdi kirjastus selle töötajaile.

Viited

  1. Svensk Sjöfarts Tidning, 7. juuli 2005 (rootsi keeles)

Välislingid

Ajakirja koduleht (rootsi keeles)