Vanasadam

Allikas: Mereviki
Keskel 12. kai ehk Kaupmehe sild, tagaplaanil paremalt vasakule A-, B- ja C-terminalid

Vanasadam ASi Tallinna Sadam koosseisu kuuluv sadam Tallinnas.

Sadamas on 21 kaid üldpikkusega 3 396 m. Suurim sügavus kai ääres on 10,7 m.

Ajalugu

Tallinn kui soodne sadamakoht oli tuntud juba 10. sajandil, esimesi tunnistusi meresõitjaist on pärit kogunisti 7. sajandist e.m.a. Tallinna sadam, praegune Vanasadam on üks neid iidseid sildumiskohti, mille ajalugu saab aastatuhandetega mõõta.

Sadam on varem olnud vanalinnale lähemal, keskaegsetel gravüüridel võib näha laevu peaaegu Rannavärava ees. Vanim sadamakai on endine Kaupmehe sild, praegune 12. kai. See on ka tänapäevase reisisadama vanim osa, sest ainus Tallinnast lähtuv reisilaev GEORG OTS sildus selle kai ääres juba 1980ndail aastail.

1990. aastal võeti parvlaeva TALLINK jaoks kasutusele 13. kai ja NORD ESTONIA jaoks 9. kai. Laevaliinide hulga suurenedes taandus 1990ndail aastail üksikute kaide haaval kaubavedu reisijaveo ees, kuni ainsaks kaubaveoks jäi veoautode ja treilerite vedu parvlaevadel. Sadama laiendamisel järjest suuremate laevade vastuvõtuks on kinni aetud Baikovi ja Clayhillsi kanalid ning lammutatud sadama akvatooriumis olnud Lääne- ja Lõunamuulid. Kasutusele võeti ka endise Tallinna Laevaremonditehase veeala Admiraliteedi bassein.

Tänapäev

Tänapäeval on Vanasadam kohandatud üksnes reisilaevade vastuvõtuks. Sadamas on 4 reisiterminali, neid kaidega ühendavad koridorid ning veeremlasti vastuvõtuks kairambid. Reisiterminalid on tähistatud valmimise järjekorras tähtedega A-D.

Vanasadamast lähtuvad Tallinki, Eckerö Line´i ja Viking Line´i parvlaevad Helsingisse ning Tallinki parvlaevad Stockholmi.

Kruisilaevade järjest suurenev arv tekitas suvekuudel raskusi kõigi laevade mahutamisega kaide äärde, mistõttu ehitati eraldi kruisilaevade kai väljaspool loodemuuli.

Pärast kiirlaevafirma Nordic Jetline tegevuse lõppu 2008. aastal jäi kasutuseta Admiraliteedi basseini ääres olev C-terminal ning liiklus basseinis jäi harvaks. Terminali ehitati Tallinna Jahtklubi ruumid ning ujuvkaide abil loodi 2010. aastal 60 kaikohta väikelaevadele. Vanasadama Jahisadam toimib väikesadamana.

B-terminal ühendati A-terminaliga ja korraldati ümber nii, et reisijad lahkuvad A-terminali kaudu ja saabuvad senise B-terminali kaudu.

Välislingid