Erinevus lehekülje "Mereviki:Juhend" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(Viited)
 
(ei näidata 3 kasutaja 33 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
[[JUHEND]]
+
{{Juhend}}{| align="right"
 +
  | __TOC__
 +
  |}
 +
See leht on mõeldud peamiselt [[Mereviki]] [[Eri:Listusers|registreeritud kasutajatele]] – ainult nemad saavad Merevikis artikleid luua ja muuta. See piirang on kehtestatud selleks, et Mereviki oleks võimalikult täpne ja usaldusväärne. Kui soovid Mereviki toimetamisse kasutajana oma panuse anda, siis võta meiega ühendust. Kontaktid leiad [[Mereviki:Mereviki kontaktid|siit]].
  
[[Vikipeedia:Põhimõtted|Viki PÕHIMÕTTED]]
+
Järgnevalt lühike ülevaade Merevikis leiduvatest lehekülgedest ja mõistetest. Vasakult leiad infokasti kõikide Mereviki kasutajat abistavate lehtedega.
  
===START===
+
==Artiklid==
 +
Mereviki peamisteks lehekülgedeks on entsüklopeedilise sisuga artiklid. Kõiki artikleid näed [[Eri:Allpages|siit]].
  
[[Kasutaja: Mairold2|Mairold]]: Siia esialgu see, mis ma töö käigus õpin ja soovin teistega jagada
+
==Aruteluleheküljed==
 +
Iga lehekülje juures on arutelulehekülg (välja arvatud '''[[Eri:Specialpages|Eri:]]''' nimeruumis olevad leheküljed). Aruteluleheküljed on mõeldud artiklite sisu üle arutamiseks ja muudatuste põhjendamiseks. Aruteluleheküljed asuvad '''Arutelu:''' nimeruumis. Arutelulehekülgedel võib olla lisainformatsiooni, mida artiklis pole. On kahte liiki arutelulehti:
  
[[Esileht]]
+
*arutelulehed, millel asub arutelu artikli, malli, kategooria jne kohta
 +
*kasutaja arutelud, mida kasutatakse teiste kasutajatega suhtlemiseks ja neile sõnumite jätmiseks
  
Praegu meeskond Jaan, [[Kasutaja:Malle|Malle]], [[Kasutaja:Madli|Madli]], [[Kasutaja:Mairold2|Mairold]] ja [[Kasutaja:Enn Oja|Enn]]. EME vikilinki me avalikkuse jaoks veel ei levita. [[Kasutaja:Birgy|Birgy]], [[Kasutaja:Alar|Alar]] ja [[Kasutaja:Vta sysop|Vta Sysop]] on tehnilise külje toetajad.  
+
Kui arutelulehel pole teksti, siis on sellele viitav link artikli, malli, kategooria jne leheküjel '''<font color="#BA0000">punane</font>'''. See ei tähenda, et arutelulehte ei saa tekitada, Sa oled lihtsalt esimene, kes arutellu midagi kirjutab.
Kui üks meist arvab, et kedagi võiks kaasata, siis peavad teised sellest teadma. Enne kevadet või suve me seda linki ei avalikusta, enne kui on arvestatav hulk artikleid ette näidata. Ja avalikustamise ajaks saame ka me lingile hea nime, nimevariantideks on praegu www.eme.ee ja www.mereentsüklopeedia.ee (need nimed veel kasutamata, peame endale omastama). Varsti oleme ka ise selle veebikeskkonna vilunumad kasutajad ja oskame teisi juhendada, aidata ja piirata.
+
Teemadel, mis pole seotud konkreetse artikliga, saab arutleda [[Mereviki:Üldine arutelu|üldises arutelus]].
 +
Allkirjasta oma postitused arutelulehtedel alati nelja tildega <nowiki>(~~~~)</nowiki> või kasuta signeerimisnuppu.
  
+
==Ajalugu==
1. Iga registreeritud kasutaja võib muuta ükskõik millist Vikipeedia lukustamata artiklit. Muudatused ilmuvad pärast käsku "Salvesta" artiklisse koheselt. Et saada siinse keskkonna kasutajaks ja autoriks, tuleb ühendust võtta [[Kasutaja:Mairold2|Mairold]]iga.
+
Kõikide artiklite juures on artikli ajalugu, kus on kõik lehekülje versioonid ja muudatused alates lehekülje loomisest kuni vaatamise hetkeni.  
 
NB! See tähendab, et kui ei soovi, et keegi su artiklit täiendab, saab selle alati lukustada. Või kui tunned, et artikkel on peale tegemist, täiendusi, arutelu jm VALMIS, siis saad edaspidiste soovimatute paranduste kaitseks artikli edaspidiste muutjate jaoks sulgeda. Kõiki administraatori õigusega kontrolli võimalusi ja vahendeid me alles õpime tundma.
 
  
Aga eks see küsimus tekib eelkõige siis, kui me rohkem inimesi tegevusse kaasame.
+
==Mallid==
+
Mallideks nimetatakse tekstilõike, mille abil on võimalik artiklitele lisada korduvaid elemente. Kõik mallid asuvad '''Mall:''' nimeruumis.  
+
Lihtsamate mallide artiklisse lisamiseks pane malli nimi kahekordsete loogeliste sulgude vahele. Näiteks "Mall:''nimi''" kasuta <nowiki>{{</nowiki>''nimi''<nowiki>}}</nowiki>.
2. Kasutusjuhend Vikipeedias: [http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Kuidas_lehte_redigeerida#Uue_lehek.C3.BClje_loomine Uue lehekülje loomine]
 
[http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Abilehtede_sisukord Abilehtede sisukord]
 
  
 +
Keerulisemate mallide lisamiseks tuleb lisaks malli nimele määrata ka parameetreid. Näiteks <nowiki>{{</nowiki>''nimi''|''esimese parameetri väärtus''|''teise parameetri väärtus''<nowiki>}}</nowiki> või
  
2.1 Iga uus kasutaja ilmub siia nimekirja: [[Kasutajad]]
+
<nowiki>{{</nowiki>''nimi''<br>
2.2 Kõige lihtsam artikli lisamise algus:
+
|''esimese parameetri nimetus    = esimese parameetri väärtus''<br>
Sisestage artikli pealkiri Vikipeedia otsingusse ja vajutage nuppu "Mine". Kui Vikipeedias vastav artikkel puudub, tuleb ette lehekülg, millelt leiate punase lingi uue lehekülje loomiseks (create this page). Proovi kohe sõnaga "laev" - seda artiklit meie EMEs veel ei ole.
+
|''teise parameetri nimetus      = teise parameetri väärtus''<br>
+
<nowiki>}}</nowiki>
 
3. Standardartikkel Vikipeediast (see ei ole meie oma, leidsin lihtsalt suurest Vikist): [http://et.wikipedia.org/wiki/Laev Laev], pange tähele, seal on märge, et artikkel vajab redigeerimist st see on avatud redigeerimiseks.
 
 
4. Minu esimene töö EMEsse: [[Fryderyk Chopin]]. Ses suhtes on Viki keskkond hea, et ma saan ise oma artikliga seal keskkonnas tegeleda ükskõik kus arvutis. Ja hea ka see, et kui keegi teine sinu artiklit täiendab, jäljed kõigist eelnevatest muudatusest jäävad alati alles.
 
  
+
Mallide juurde on lisatud täpsem konkreetse malli kasutamise õpetus.
5. Suur töö esmalt reeglite ja juhendite ettevalmistamine, üks päev võtan ette ja täiendan ka esilehte. Tegelen ka veebilehe nime registreerimisega (uurin, palju see maksab ja mis selleks teha vaja on).
 
  
Ma ise ei ole selles keskkonnas väga vilunud veel, aga usun, et kui 5 artiklit valmis pusitud, siis juba osavam ja artikli koostamine väga lihtne.
+
==Kategooriad==
 +
Kategooriaid kasutatakse lehekülgede grupeerimiseks valdkondade kaupa. Kategooriad asuvad '''Kategooria:''' nimeruumis. Lehekülje lisamiseks kategooriasse tuleb kirjutada lehekülje teksti <nowiki>[[</nowiki>Kategooria:Kategooria nimi]], milles tuleb "Kategooria nimi" asemele kirjutada valitud kategooria nimi. Kategooriamärge lisatakse üldiselt teksti lõppu.
  
Jõudu tööle,
+
Lehekülgi saab lisada rohkem kui ühte kategooriasse, lisades iga kategooria jaoks kategooriamärke. Kategoorialingid kuvatakse artiklis esinemise järjekorras. Merevikis olemas olevaid kategooriaid näeb [[Eri:Categories|siit]]. Rohkem infot kategooriate kohta leiab [http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Kategooriad siit].
  
Mairold
+
===Vaikimisi sorteerimisvõti (DEFAULTSORT)===
  
=Välislingid=
+
Artiklile on võimalik määrata vaikimisi sorteerimisvõtit, mis kehtib kõigis kategooriates, kuhu artikkel on lisatud. Seda kasutatakse enim isikuartiklite puhul, mida soovitakse kategoorias loendada perekonnanime esitähe järgi.
  
[http://www.mereblog.com/?p=1950 Loomisel uus merendusalane teatmeteos]
+
Vaikimisi sorteerimisvõti lisatakse artiklile kujul <nowiki>{{</nowiki>DEFAULTSORT:"sorteerimisvõti"}}
 +
 
 +
Näide:
 +
 
 +
<nowiki>{{</nowiki>DEFAULTSORT:Gustavson, August}}<br>
 +
<nowiki>[[</nowiki>Kategooria:Isikud]]<br>
 +
 
 +
==Erileheküljed==
 +
"'''Eri:'''" nimeruumis on erileheküljed, mis luuakse automaatselt tarkvara poolt, näiteks nagu [[Eri:Recentchanges|viimased muudatused]]. Kõiki erilehekülgi saad vaadata, kui klikid lehe vasakus servas tööriistakastis lingile "Erileheküljed" või [[Eri:Specialpages|siit]].
 +
 
 +
 
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Arutelulehek%C3%BClg Arutelulehekülg]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Juhend:Mall Mall]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Juhend:Kategooriad Kategooriad]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Nimeruum Nimeruum]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
 
 +
==Viited==
 +
{{viited}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Mereviki abilehed]]

Viimane redaktsioon: 25. jaanuar 2016, kell 20:30

Mereviki juhend

Mis on Mereviki?
Põhimõtted
Mida Mereviki ei ole?
Redigeerimisjuhend
Vormistusreeglid
Piltide kasutamine
Viitamine
Autoriõigused
Merevikist otsimine

See leht on mõeldud peamiselt Mereviki registreeritud kasutajatele – ainult nemad saavad Merevikis artikleid luua ja muuta. See piirang on kehtestatud selleks, et Mereviki oleks võimalikult täpne ja usaldusväärne. Kui soovid Mereviki toimetamisse kasutajana oma panuse anda, siis võta meiega ühendust. Kontaktid leiad siit.

Järgnevalt lühike ülevaade Merevikis leiduvatest lehekülgedest ja mõistetest. Vasakult leiad infokasti kõikide Mereviki kasutajat abistavate lehtedega.

Artiklid

Mereviki peamisteks lehekülgedeks on entsüklopeedilise sisuga artiklid. Kõiki artikleid näed siit.

Aruteluleheküljed

Iga lehekülje juures on arutelulehekülg (välja arvatud Eri: nimeruumis olevad leheküljed). Aruteluleheküljed on mõeldud artiklite sisu üle arutamiseks ja muudatuste põhjendamiseks. Aruteluleheküljed asuvad Arutelu: nimeruumis. Arutelulehekülgedel võib olla lisainformatsiooni, mida artiklis pole. On kahte liiki arutelulehti:

  • arutelulehed, millel asub arutelu artikli, malli, kategooria jne kohta
  • kasutaja arutelud, mida kasutatakse teiste kasutajatega suhtlemiseks ja neile sõnumite jätmiseks

Kui arutelulehel pole teksti, siis on sellele viitav link artikli, malli, kategooria jne leheküjel punane. See ei tähenda, et arutelulehte ei saa tekitada, Sa oled lihtsalt esimene, kes arutellu midagi kirjutab. Teemadel, mis pole seotud konkreetse artikliga, saab arutleda üldises arutelus. Allkirjasta oma postitused arutelulehtedel alati nelja tildega (~~~~) või kasuta signeerimisnuppu.

Ajalugu

Kõikide artiklite juures on artikli ajalugu, kus on kõik lehekülje versioonid ja muudatused alates lehekülje loomisest kuni vaatamise hetkeni.

Mallid

Mallideks nimetatakse tekstilõike, mille abil on võimalik artiklitele lisada korduvaid elemente. Kõik mallid asuvad Mall: nimeruumis. Lihtsamate mallide artiklisse lisamiseks pane malli nimi kahekordsete loogeliste sulgude vahele. Näiteks "Mall:nimi" kasuta {{nimi}}.

Keerulisemate mallide lisamiseks tuleb lisaks malli nimele määrata ka parameetreid. Näiteks {{nimi|esimese parameetri väärtus|teise parameetri väärtus}} või

{{nimi
|esimese parameetri nimetus = esimese parameetri väärtus
|teise parameetri nimetus = teise parameetri väärtus
}}

Mallide juurde on lisatud täpsem konkreetse malli kasutamise õpetus.

Kategooriad

Kategooriaid kasutatakse lehekülgede grupeerimiseks valdkondade kaupa. Kategooriad asuvad Kategooria: nimeruumis. Lehekülje lisamiseks kategooriasse tuleb kirjutada lehekülje teksti [[Kategooria:Kategooria nimi]], milles tuleb "Kategooria nimi" asemele kirjutada valitud kategooria nimi. Kategooriamärge lisatakse üldiselt teksti lõppu.

Lehekülgi saab lisada rohkem kui ühte kategooriasse, lisades iga kategooria jaoks kategooriamärke. Kategoorialingid kuvatakse artiklis esinemise järjekorras. Merevikis olemas olevaid kategooriaid näeb siit. Rohkem infot kategooriate kohta leiab siit.

Vaikimisi sorteerimisvõti (DEFAULTSORT)

Artiklile on võimalik määrata vaikimisi sorteerimisvõtit, mis kehtib kõigis kategooriates, kuhu artikkel on lisatud. Seda kasutatakse enim isikuartiklite puhul, mida soovitakse kategoorias loendada perekonnanime esitähe järgi.

Vaikimisi sorteerimisvõti lisatakse artiklile kujul {{DEFAULTSORT:"sorteerimisvõti"}}

Näide:

{{DEFAULTSORT:Gustavson, August}}
[[Kategooria:Isikud]]

Erileheküljed

"Eri:" nimeruumis on erileheküljed, mis luuakse automaatselt tarkvara poolt, näiteks nagu viimased muudatused. Kõiki erilehekülgi saad vaadata, kui klikid lehe vasakus servas tööriistakastis lingile "Erileheküljed" või siit.


[1] [2] [3] [4]

Viited

  1. Arutelulehekülg. – Vikipeedia. (25.01.2016)
  2. Mall. – Vikipeedia. (25.01.2016)
  3. Kategooriad. – Vikipeedia. (25.01.2016)
  4. Nimeruum. – Vikipeedia. (25.01.2016)