Erinevus lehekülje "Mereviki:Juhend" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P
(Viited)
 
(ei näidata 3 kasutaja 26 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
[[JUHEND|Juhendi koondmenüü (vajab veel tegelemist)]]
+
{{Juhend}}{| align="right"
 +
  | __TOC__
 +
  |}
 +
See leht on mõeldud peamiselt [[Mereviki]] [[Eri:Listusers|registreeritud kasutajatele]] – ainult nemad saavad Merevikis artikleid luua ja muuta. See piirang on kehtestatud selleks, et Mereviki oleks võimalikult täpne ja usaldusväärne. Kui soovid Mereviki toimetamisse kasutajana oma panuse anda, siis võta meiega ühendust. Kontaktid leiad [[Mereviki:Mereviki kontaktid|siit]].
  
[[Vikipeedia:Põhimõtted|Viki PÕHIMÕTTED]] <br>
+
Järgnevalt lühike ülevaade Merevikis leiduvatest lehekülgedest ja mõistetest. Vasakult leiad infokasti kõikide Mereviki kasutajat abistavate lehtedega.
  
 +
==Artiklid==
 +
Mereviki peamisteks lehekülgedeks on entsüklopeedilise sisuga artiklid. Kõiki artikleid näed [[Eri:Allpages|siit]].
  
 +
==Aruteluleheküljed==
 +
Iga lehekülje juures on arutelulehekülg (välja arvatud '''[[Eri:Specialpages|Eri:]]''' nimeruumis olevad leheküljed). Aruteluleheküljed on mõeldud artiklite sisu üle arutamiseks ja muudatuste põhjendamiseks. Aruteluleheküljed asuvad '''Arutelu:''' nimeruumis. Arutelulehekülgedel võib olla lisainformatsiooni, mida artiklis pole. On kahte liiki arutelulehti:
  
===START===
+
*arutelulehed, millel asub arutelu artikli, malli, kategooria jne kohta
 +
*kasutaja arutelud, mida kasutatakse teiste kasutajatega suhtlemiseks ja neile sõnumite jätmiseks
  
[[Kasutaja: Mairold2|Mairold]]: Siia esialgu see, mis me töö käigus õpime ja soovime teiste kasutajatega jagada. Kõiki administraatori õigusega toimetamisi, kontrolli võimalusi ja vahendeid me alles õpime tundma.
+
Kui arutelulehel pole teksti, siis on sellele viitav link artikli, malli, kategooria jne leheküjel '''<font color="#BA0000">punane</font>'''. See ei tähenda, et arutelulehte ei saa tekitada, Sa oled lihtsalt esimene, kes arutellu midagi kirjutab.
 +
Teemadel, mis pole seotud konkreetse artikliga, saab arutleda [[Mereviki:Üldine arutelu|üldises arutelus]].
 +
Allkirjasta oma postitused arutelulehtedel alati nelja tildega <nowiki>(~~~~)</nowiki> või kasuta signeerimisnuppu.
  
 +
==Ajalugu==
 +
Kõikide artiklite juures on artikli ajalugu, kus on kõik lehekülje versioonid ja muudatused alates lehekülje loomisest kuni vaatamise hetkeni.
  
[[Esileht]]
+
==Mallid==
 +
Mallideks nimetatakse tekstilõike, mille abil on võimalik artiklitele lisada korduvaid elemente. Kõik mallid asuvad '''Mall:''' nimeruumis.
 +
Lihtsamate mallide artiklisse lisamiseks pane malli nimi kahekordsete loogeliste sulgude vahele. Näiteks "Mall:''nimi''" kasuta <nowiki>{{</nowiki>''nimi''<nowiki>}}</nowiki>.
  
+
Keerulisemate mallide lisamiseks tuleb lisaks malli nimele määrata ka parameetreid. Näiteks <nowiki>{{</nowiki>''nimi''|''esimese parameetri väärtus''|''teise parameetri väärtus''<nowiki>}}</nowiki> või
1. Iga registreeritud [[Eri:Listusers|kasutaja]] võib muuta ükskõik millist Vikipeedia lukustamata artiklit, vajutades artikli juures redigeeri-linki. Muudatused ilmuvad pärast käsku "Salvesta" artiklisse koheselt. Et saada siinse keskkonna kasutajaks ja autoriks, tuleb ühendust võtta [[Kasutaja:Mairold Vaik|Mairold]]iga.
 
  
Igal artiklil on autor. Samas mida rohkem inimesi artikli loomisel kaasa räägib ja viiteid lisab, seda parem. Kui ei julge artiklit ennast muuta, siis on kommentaaride ja ettepanekute jaoks olemas aruteluleht, iga artikli juures, sinna võivad kõik kirjutada. Autor otsustab, kui palju ta täiendusi arvesse võtab ja teeb oma artiklisse vastavad muudatused. Kõik muudatused jäävad mällu ja algne on taastatav.
+
<nowiki>{{</nowiki>''nimi''<br>
+
|''esimese parameetri nimetus    = esimese parameetri väärtus''<br>
NB! See tähendab, et kui ei soovi, et keegi su artiklit täiendab, saab selle alati lukustada, kui tunned, et artikkel on peale tegemist, täiendusi, arutelu jm lõplikult VALMIS, siis saad edaspidiste soovimatute paranduste kaitseks artikli edaspidiste muutjate jaoks sulgeda.
+
|''teise parameetri nimetus      = teise parameetri väärtus''<br>
 +
<nowiki>}}</nowiki>
  
+
Mallide juurde on lisatud täpsem konkreetse malli kasutamise õpetus.
 
2. Kasutusjuhend Vikipeedias: [http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Kuidas_lehte_redigeerida#Uue_lehek.C3.BClje_loomine Uue lehekülje loomine]
 
[http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Abilehtede_sisukord Abilehtede sisukord]
 
  
 +
==Kategooriad==
 +
Kategooriaid kasutatakse lehekülgede grupeerimiseks valdkondade kaupa. Kategooriad asuvad '''Kategooria:''' nimeruumis. Lehekülje lisamiseks kategooriasse tuleb kirjutada lehekülje teksti <nowiki>[[</nowiki>Kategooria:Kategooria nimi]], milles tuleb "Kategooria nimi" asemele kirjutada valitud kategooria nimi. Kategooriamärge lisatakse üldiselt teksti lõppu.
  
2.1 Iga uus kasutaja ilmub siia nimekirja: [Eri:Listusers|Kasutajad] <br>
+
Lehekülgi saab lisada rohkem kui ühte kategooriasse, lisades iga kategooria jaoks kategooriamärke. Kategoorialingid kuvatakse artiklis esinemise järjekorras. Merevikis olemas olevaid kategooriaid näeb [[Eri:Categories|siit]]. Rohkem infot kategooriate kohta leiab [http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Kategooriad siit].
2.2 '''Kõige lihtsam artikli lisamise algus''':
 
Sisestage artikli pealkiri Vikipeedia otsingusse ja vajutage nuppu "Mine". Kui Vikipeedias vastav artikkel puudub, tuleb ette lehekülg, millelt leiate punase lingi uue lehekülje loomiseks (''create this page''). Proovi kohe sõnaga "laev" - seda artiklit merevikis veel ei ole.
 
  
3. Artikli muutmiseks vajuta redigeeri.linki.
+
===Vaikimisi sorteerimisvõti (DEFAULTSORT)===
 +
 
 +
Artiklile on võimalik määrata vaikimisi sorteerimisvõtit, mis kehtib kõigis kategooriates, kuhu artikkel on lisatud. Seda kasutatakse enim isikuartiklite puhul, mida soovitakse kategoorias loendada perekonnanime esitähe järgi.
 +
 
 +
Vaikimisi sorteerimisvõti lisatakse artiklile kujul <nowiki>{{</nowiki>DEFAULTSORT:"sorteerimisvõti"}}
 +
 
 +
Näide:
 +
 
 +
<nowiki>{{</nowiki>DEFAULTSORT:Gustavson, August}}<br>
 +
<nowiki>[[</nowiki>Kategooria:Isikud]]<br>
 +
 
 +
==Erileheküljed==
 +
"'''Eri:'''" nimeruumis on erileheküljed, mis luuakse automaatselt tarkvara poolt, näiteks nagu [[Eri:Recentchanges|viimased muudatused]]. Kõiki erilehekülgi saad vaadata, kui klikid lehe vasakus servas tööriistakastis lingile "Erileheküljed" või [[Eri:Specialpages|siit]].
 +
 
 +
 
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Arutelulehek%C3%BClg Arutelulehekülg]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Juhend:Mall Mall]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Juhend:Kategooriad Kategooriad]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
<ref>[https://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Nimeruum Nimeruum]. – Vikipeedia. (25.01.2016)</ref>
 +
 
 +
==Viited==
 +
{{viited}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Mereviki abilehed]]

Viimane redaktsioon: 25. jaanuar 2016, kell 20:30

Mereviki juhend

Mis on Mereviki?
Põhimõtted
Mida Mereviki ei ole?
Redigeerimisjuhend
Vormistusreeglid
Piltide kasutamine
Viitamine
Autoriõigused
Merevikist otsimine

See leht on mõeldud peamiselt Mereviki registreeritud kasutajatele – ainult nemad saavad Merevikis artikleid luua ja muuta. See piirang on kehtestatud selleks, et Mereviki oleks võimalikult täpne ja usaldusväärne. Kui soovid Mereviki toimetamisse kasutajana oma panuse anda, siis võta meiega ühendust. Kontaktid leiad siit.

Järgnevalt lühike ülevaade Merevikis leiduvatest lehekülgedest ja mõistetest. Vasakult leiad infokasti kõikide Mereviki kasutajat abistavate lehtedega.

Artiklid

Mereviki peamisteks lehekülgedeks on entsüklopeedilise sisuga artiklid. Kõiki artikleid näed siit.

Aruteluleheküljed

Iga lehekülje juures on arutelulehekülg (välja arvatud Eri: nimeruumis olevad leheküljed). Aruteluleheküljed on mõeldud artiklite sisu üle arutamiseks ja muudatuste põhjendamiseks. Aruteluleheküljed asuvad Arutelu: nimeruumis. Arutelulehekülgedel võib olla lisainformatsiooni, mida artiklis pole. On kahte liiki arutelulehti:

  • arutelulehed, millel asub arutelu artikli, malli, kategooria jne kohta
  • kasutaja arutelud, mida kasutatakse teiste kasutajatega suhtlemiseks ja neile sõnumite jätmiseks

Kui arutelulehel pole teksti, siis on sellele viitav link artikli, malli, kategooria jne leheküjel punane. See ei tähenda, et arutelulehte ei saa tekitada, Sa oled lihtsalt esimene, kes arutellu midagi kirjutab. Teemadel, mis pole seotud konkreetse artikliga, saab arutleda üldises arutelus. Allkirjasta oma postitused arutelulehtedel alati nelja tildega (~~~~) või kasuta signeerimisnuppu.

Ajalugu

Kõikide artiklite juures on artikli ajalugu, kus on kõik lehekülje versioonid ja muudatused alates lehekülje loomisest kuni vaatamise hetkeni.

Mallid

Mallideks nimetatakse tekstilõike, mille abil on võimalik artiklitele lisada korduvaid elemente. Kõik mallid asuvad Mall: nimeruumis. Lihtsamate mallide artiklisse lisamiseks pane malli nimi kahekordsete loogeliste sulgude vahele. Näiteks "Mall:nimi" kasuta {{nimi}}.

Keerulisemate mallide lisamiseks tuleb lisaks malli nimele määrata ka parameetreid. Näiteks {{nimi|esimese parameetri väärtus|teise parameetri väärtus}} või

{{nimi
|esimese parameetri nimetus = esimese parameetri väärtus
|teise parameetri nimetus = teise parameetri väärtus
}}

Mallide juurde on lisatud täpsem konkreetse malli kasutamise õpetus.

Kategooriad

Kategooriaid kasutatakse lehekülgede grupeerimiseks valdkondade kaupa. Kategooriad asuvad Kategooria: nimeruumis. Lehekülje lisamiseks kategooriasse tuleb kirjutada lehekülje teksti [[Kategooria:Kategooria nimi]], milles tuleb "Kategooria nimi" asemele kirjutada valitud kategooria nimi. Kategooriamärge lisatakse üldiselt teksti lõppu.

Lehekülgi saab lisada rohkem kui ühte kategooriasse, lisades iga kategooria jaoks kategooriamärke. Kategoorialingid kuvatakse artiklis esinemise järjekorras. Merevikis olemas olevaid kategooriaid näeb siit. Rohkem infot kategooriate kohta leiab siit.

Vaikimisi sorteerimisvõti (DEFAULTSORT)

Artiklile on võimalik määrata vaikimisi sorteerimisvõtit, mis kehtib kõigis kategooriates, kuhu artikkel on lisatud. Seda kasutatakse enim isikuartiklite puhul, mida soovitakse kategoorias loendada perekonnanime esitähe järgi.

Vaikimisi sorteerimisvõti lisatakse artiklile kujul {{DEFAULTSORT:"sorteerimisvõti"}}

Näide:

{{DEFAULTSORT:Gustavson, August}}
[[Kategooria:Isikud]]

Erileheküljed

"Eri:" nimeruumis on erileheküljed, mis luuakse automaatselt tarkvara poolt, näiteks nagu viimased muudatused. Kõiki erilehekülgi saad vaadata, kui klikid lehe vasakus servas tööriistakastis lingile "Erileheküljed" või siit.


[1] [2] [3] [4]

Viited

  1. Arutelulehekülg. – Vikipeedia. (25.01.2016)
  2. Mall. – Vikipeedia. (25.01.2016)
  3. Kategooriad. – Vikipeedia. (25.01.2016)
  4. Nimeruum. – Vikipeedia. (25.01.2016)