Erinevus lehekülje "Asimuutkäitur" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (Tauri teisaldas lehekülje Gondelkäitur pealkirja Asimuutkäitur alla: Meresõnaraamatus rohkem kasutatud)
(asimuutkäitur eelistermin)
1. rida: 1. rida:
 
[[Pilt:SiemensSchottelPropulsor.jpg|thumb|right|Siemens Schotteli ajam]]
 
[[Pilt:SiemensSchottelPropulsor.jpg|thumb|right|Siemens Schotteli ajam]]
'''Gondelkäitur''' (inglise ''podded propulsion unit, azipod, azimuth'') on [[laev]]a põhja alla [[ahter|ahtris]] ja/või [[vöör]]is,  vertikaaltelje suhtes pööratav või fikseeritud, hermeetilisse kesta (gondlisse) paigutatud mehaaniline, elektriline või hüdrauliline ajam.<ref>[[Heino Punab]]. Laeva jõuseadmed. Eesti Mereakadeemia, Tallinn 2008
+
'''Asimuutkäitur''' (inglise ''podded propulsion unit, azipod, azimuth thruster''), ka '''gondelkäitur''' või '''pöördkäitur''' on [[laev]]a põhja alla [[ahter|ahtris]] ja/või [[vöör]]is,  vertikaaltelje suhtes pööratav või fikseeritud, hermeetilisse kesta (gondlisse) paigutatud mehaaniline, elektriline või hüdrauliline ajam.<ref>[[Heino Punab]]. Laeva jõuseadmed. Eesti Mereakadeemia, Tallinn 2008
 
</ref>
 
</ref>
  
Gondlist läbi võllitihendi väljaulatuva ajami [[sõuvõll]]i otstes on  [[sõukruvi]](d). Gondelkäitur võib olla propulsiivdüüsiga või vastasuunas pöörlevate sõukruvidega. Sisuliselt moodustavad gondelkäiturid käituri-roolikompleksi (asimuutkäituri), mis  kaotab vajaduse [[rool]]iseadme ja [[põtkur]]ite järele. Gondelkäituri kasutamine võimaldab parandada laeva manööverdusvõimet ja suurendada laeva kasulikku ruumi, kuna kaob vajadus laeva [[dedvudseade|dedvudseadme]] ja [[võlliliin]]i järele.
+
Gondlist läbi võllitihendi väljaulatuva ajami [[sõuvõll]]i otstes on  [[sõukruvi]](d). Asimuutkäitur võib olla propulsiivdüüsiga või vastasuunas pöörlevate sõukruvidega. Sisuliselt moodustavad asimuutkäiturid käituri-roolikompleksi, mis  kaotab vajaduse [[rool]]iseadme ja [[põtkur]]ite järele. Asimuutkäituri kasutamine võimaldab parandada laeva manööverdusvõimet ja suurendada laeva kasulikku ruumi, kuna kaob vajadus laeva [[dedvudseade|dedvudseadme]] ja [[võlliliin]]i järele.
 
    
 
    
Kasutusel on suur hulk eri firmade - nt. ABB, Ulstein-Aquamaster, Schottel, Rolls Royce Mermaid jpt - toodetavaid erineva võimsuse ja tehnilise lahendusega gondelkäitureid.
+
Kasutusel on suur hulk eri firmade - näiteks ABB, Ulstein-Aquamaster, Schottel, Rolls Royce Mermaid ja paljud teised - toodetavaid erineva võimsuse ja tehnilise lahendusega asimuutkäitureid.
  
 
Autor: Jüri Kask
 
Autor: Jüri Kask

Redaktsioon: 26. juuni 2015, kell 12:31

Fail:SiemensSchottelPropulsor.jpg
Siemens Schotteli ajam

Asimuutkäitur (inglise podded propulsion unit, azipod, azimuth thruster), ka gondelkäitur või pöördkäitur on laeva põhja alla ahtris ja/või vööris, vertikaaltelje suhtes pööratav või fikseeritud, hermeetilisse kesta (gondlisse) paigutatud mehaaniline, elektriline või hüdrauliline ajam.[1]

Gondlist läbi võllitihendi väljaulatuva ajami sõuvõlli otstes on sõukruvi(d). Asimuutkäitur võib olla propulsiivdüüsiga või vastasuunas pöörlevate sõukruvidega. Sisuliselt moodustavad asimuutkäiturid käituri-roolikompleksi, mis kaotab vajaduse rooliseadme ja põtkurite järele. Asimuutkäituri kasutamine võimaldab parandada laeva manööverdusvõimet ja suurendada laeva kasulikku ruumi, kuna kaob vajadus laeva dedvudseadme ja võlliliini järele.

Kasutusel on suur hulk eri firmade - näiteks ABB, Ulstein-Aquamaster, Schottel, Rolls Royce Mermaid ja paljud teised - toodetavaid erineva võimsuse ja tehnilise lahendusega asimuutkäitureid.

Autor: Jüri Kask

Viited

  1. Heino Punab. Laeva jõuseadmed. Eesti Mereakadeemia, Tallinn 2008