Mayday

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 26. märts 2022, kell 17:18 kasutajalt Jüri (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: ''''Mayday''' on rahvusvaheline merenduses hädasignaalina kasutatav sõna, mida edastatakse raadiotelefoni teel avariisagedusel 2182kHz hädaolukorra ja abivaj...')
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Mayday on rahvusvaheline merenduses hädasignaalina kasutatav sõna, mida edastatakse raadiotelefoni teel avariisagedusel 2182kHz hädaolukorra ja abivajaduse teavitamiseks vastavalt Rahvusvahelisele laevakokkupõrgete vältimise eeskirja konventsioonile (COLREG 1972). Tagamaks hädasignaali selgust ja üheseltmõistetavust edastatakse seda reeglina kolm korda järjest: mayday mayday mayday, millele peab järgnema kogu asjakohane teave, mida potentsiaalsed päästjad peaksid vajama.
Hädasignaal mayday sai alguse rahvusvahelise hädakõnena 1923. aastal Londoni Croydoni lennujaama vanemraadioohvitseri Frederick Stanley Mockfordi pakkumisel, kes põhjendas sõna mayday kasutuselevõttu sellega, et see kõlab nagu prantsusekeelne m'aidez - aidake mind. Konventsiooni kohaselt on hädasignaali mayday kasutamine keelatud muul otstarbel, kui hädaolukorrast ja abivajadusest teadaandmiseks.

Autor: Jüri Kask

Allikad

  • [1] Mayday-Vikipedia.
  • [2] Rahvusvaheline laevakokkupõrgete vältimise eeskirja konventsioon (COLREG 1972).