Erinevus lehekülje "Kaptenipilt" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (14 redaktsiooni)
 
(ei näidata 4 kasutaja 11 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''kaptenipilt''' - meremaal, millel on tõetruult kujutatud purje- või aurulaeva ja mis on valminud tellimustööna. Laevu kujutati külgvaates, täispurjedega raad sõidusuunas ning purjestus, lipud, laeva nimi jms täpselt välja toodud. Pildil on ka märge laeva kodusadama ja kapteni kohta. Maalide tellijad olid põhiliselt kaptenid. Kaptenipildi tava sai alguse arvatavasti Itaalia sadamais 18. sajandi keskel, levides üle maailma kuni Esimese maailmasõjani. 20. sajandi alguses maksis maalitud kaptenipilt umbes poole tüürimehe kuupalgast, kaptenipiltidest tehtud odavamaid pilte müüdi ka meremeestele. Kaptenipiltide maalijad olid enamasti endised meremehed, tuntuimad belglane J.H. Mohrmann (1857—1916), sakslane W. Stoll (1799—1878), rootslane L.P. Sjöström (1820—1896). Mõnikord on kaptenipildiks kutsutud ka laevapilti, mis kujutab laeva sama täpselt, kuid pole tellimustöö, vaid maalitud meremaalija enda algatusel.
+
[[Pilt:meremaalid.jpg|thumb|right|Laevamaalid Erik Ekegreni kogust Eesti Meremuuseumis näitusel]]
 +
'''Kaptenipilt''' on meremaal, millel on tõetruult kujutatud [[purjelaev|purje-]] või [[aurulaev]]a ja mis on valminud tellimustööna.
  
Autor: Enn Oja
+
[[Laev]]u kujutati külgvaates, täis[[puri|purjedega]] [[raa]]d sõidusuunas ning [[purjestus]], [[lipp|lipud]], laeva nimi ja muu selline täpselt välja toodud. Pildil on ka märge laeva [[kodusadam]]a ja [[kapten]]i kohta. Maalide tellijad olid põhiliselt kaptenid. Kaptenipildi tava sai alguse arvatavasti Itaalia sadamates 18. sajandi keskel, levides üle maailma kuni esimese maailmasõjani. 20. sajandi alguses maksis maalitud kaptenipilt umbes poole [[tüürimees|tüürimehe]] kuupalgast, kaptenipiltidest tehtud odavamaid pilte müüdi ka [[meremees]]tele. Kaptenipiltide maalijad olid enamasti endised meremehed, tuntuimad belglane J. H. Mohrmann (1857-1916), sakslane W. Stoll (1799-1878), rootslane L. P. Sjöström (1820-1896). Mõnikord on kaptenipildiks kutsutud ka laevapilti, mis kujutab laeva sama täpselt, kuid pole tellimustöö, vaid maalitud meremaalija enda algatusel.
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{mereleksikon}}
  
<gallery>
+
==Välislingid==
[[Pilt:kaptenipilt1.jpg]|J.H. Mohrmann
+
*[http://www.nooredmerele.eu/kaptenipilt/ Rein Albri kaptenipildist]
[[Pilt:kaptenipilt2.jpg]|L.P. Sjöström
+
 
[[Pilt:kaptenipilt3.jpg]|Ants Lepson
+
[[Kategooria:Merekultuur]]
</gallery>
 

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 17:33

Laevamaalid Erik Ekegreni kogust Eesti Meremuuseumis näitusel

Kaptenipilt on meremaal, millel on tõetruult kujutatud purje- või aurulaeva ja mis on valminud tellimustööna.

Laevu kujutati külgvaates, täispurjedega raad sõidusuunas ning purjestus, lipud, laeva nimi ja muu selline täpselt välja toodud. Pildil on ka märge laeva kodusadama ja kapteni kohta. Maalide tellijad olid põhiliselt kaptenid. Kaptenipildi tava sai alguse arvatavasti Itaalia sadamates 18. sajandi keskel, levides üle maailma kuni esimese maailmasõjani. 20. sajandi alguses maksis maalitud kaptenipilt umbes poole tüürimehe kuupalgast, kaptenipiltidest tehtud odavamaid pilte müüdi ka meremeestele. Kaptenipiltide maalijad olid enamasti endised meremehed, tuntuimad belglane J. H. Mohrmann (1857-1916), sakslane W. Stoll (1799-1878), rootslane L. P. Sjöström (1820-1896). Mõnikord on kaptenipildiks kutsutud ka laevapilti, mis kujutab laeva sama täpselt, kuid pole tellimustöö, vaid maalitud meremaalija enda algatusel.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.Välislingid