Erinevus lehekülje "Kliiverpoom" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''kliiverpoom''' holl ''kluiverboom'' - 1. Peel pukspriidi pikendamiseks, kasutatakse eestaakide ja -purjede ettepoole väljaviimiseks. Puitlaeva pukspriit ja sellel paiknev kliiverpoom o...)
 
1. rida: 1. rida:
'''kliiverpoom''' holl ''kluiverboom'' - 1. Peel pukspriidi pikendamiseks, kasutatakse eestaakide ja -purjede ettepoole väljaviimiseks. Puitlaeva pukspriit ja sellel paiknev kliiverpoom on puidust. Kliiverpoom toetub vastu pukspriidi peal paiknevat kannatuge ja kinnitatakse pukspriidi külge kannarautise ja eeselkopi abil. Eeselkopi külge kinnitatakse rippasendis tomper ehk tamtokk. Tomper tasakaalustab eestaakide ülestõmbetoimet kliiverpoomile selle välisotsa ja tompri vahel paiknevate kettide ehk tompertaakide ning tompri ja vööri vahel paiknevate kettide  ehk tomperpaktaakide abil. Puidust kliiverpoomi läbivate eestaakide  alaotsad kulgevad tompri kaudu laeva poole ja harilikult kinnitatakse vööri külge tross- või kruvipingutitega. Külgedelt toetavad kliiverpoomi kliiverpoomikaid. Eespurjede käsitsemiseks on kliiverpoomi mõlemal küljel jalgpäärdid. Piki kliiverpoomi kulgevad harilikult haaramisliinid. Mõned laevad, eriti õppelaevad on ohutuse eesmärgil varustatud kliiverpoomialuse kaitsevõrguga. 2. Eraldi pukspriidi ja kliiverpoomi asemel 1870ndaist kasutatav ühispeel.
+
'''Kliiverpoom''' (hollandi keeles ''kluiverboom'') on:
 +
#peel [[pukspriit|pukspriidi]] pikendamiseks, kasutatakse ees[[taak]]ide ja -[[puri|purjede]] ettepoole väljaviimiseks. Puitlaeva pukspriit ja sellel paiknev kliiverpoom on puidust. Kliiverpoom toetub vastu pukspriidi peal paiknevat kannatuge ja kinnitatakse pukspriidi külge kannarautise ja [[eeselkopp|eeselkopi]] abil. Eeselkopi külge kinnitatakse rippasendis tomper ehk tamtokk. Tomper tasakaalustab eestaakide ülestõmbetoimet kliiverpoomile selle välisotsa ja tompri vahel paiknevate kettide ehk tompertaakide ning tompri ja [[vöör]]i vahel paiknevate kettide  ehk tomperpaktaakide abil. Puidust kliiverpoomi läbivate eestaakide  alaotsad kulgevad tompri kaudu laeva poole ja harilikult kinnitatakse vööri külge tross- või kruvipingutitega. Külgedelt toetavad kliiverpoomi kliiverpoomi[[kai]]d. Eespurjede käsitsemiseks on kliiverpoomi mõlemal küljel jalg[[päärt|päärdid]]. Piki kliiverpoomi kulgevad harilikult haaramisliinid. Mõned laevad, eriti [[õppelaev]]ad on ohutuse eesmärgil varustatud kliiverpoomialuse kaitsevõrguga.
 +
#Eraldi pukspriidi ja kliiverpoomi asemel 1870ndaist kasutatav ühis[[peel]].
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{Mereleksikon}}
  
[[Pilt:kliiverpoom1.jpg|thumb|left]]
+
[[Kategooria:Peelestik]]
[[Pilt:kliiverpoom2.jpg|thumb|left]]
 

Redaktsioon: 27. jaanuar 2013, kell 19:12

Kliiverpoom (hollandi keeles kluiverboom) on:

  1. peel pukspriidi pikendamiseks, kasutatakse eestaakide ja -purjede ettepoole väljaviimiseks. Puitlaeva pukspriit ja sellel paiknev kliiverpoom on puidust. Kliiverpoom toetub vastu pukspriidi peal paiknevat kannatuge ja kinnitatakse pukspriidi külge kannarautise ja eeselkopi abil. Eeselkopi külge kinnitatakse rippasendis tomper ehk tamtokk. Tomper tasakaalustab eestaakide ülestõmbetoimet kliiverpoomile selle välisotsa ja tompri vahel paiknevate kettide ehk tompertaakide ning tompri ja vööri vahel paiknevate kettide ehk tomperpaktaakide abil. Puidust kliiverpoomi läbivate eestaakide alaotsad kulgevad tompri kaudu laeva poole ja harilikult kinnitatakse vööri külge tross- või kruvipingutitega. Külgedelt toetavad kliiverpoomi kliiverpoomikaid. Eespurjede käsitsemiseks on kliiverpoomi mõlemal küljel jalgpäärdid. Piki kliiverpoomi kulgevad harilikult haaramisliinid. Mõned laevad, eriti õppelaevad on ohutuse eesmärgil varustatud kliiverpoomialuse kaitsevõrguga.
  2. Eraldi pukspriidi ja kliiverpoomi asemel 1870ndaist kasutatav ühispeel.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.