Erinevus lehekülje "Laevatööd" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
 
(ei näidata sama kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
(Erinevus puudub)

Viimane redaktsioon: 8. märts 2017, kell 18:23

Laevatööd on laeva merekõlblikkuse tagamiseks ja korrashoiuks tehtavad tööd. Laevatöid teeb harilikult tekimeeskond (madrused, pootsman).

Üldtööde hulka kuulus purjelaeval peamiselt teki ja taglase korrashoid: tekiplankude naate triiviti, pigitati, kititi, tekki pesti seebikivilahusega ja hõõruti liivakiviplaadiga, uhuti mereveega ning valgeks kuivanud tekki nagu ka maste, tenge, raasid, kahvleid ja poome võiti linaseemneõli, delfiinirasva, tõrva ja kampoli seguga, seisevtaglast (vandid, taagid, parduunid) puhastati roostest, tehti mitmesuguseid värvimis-, õlitamis- ja tõrvamistöid.

Laevatööde hulka kuulusid ka pumba lentsimine laeva sattunud vee eemaldamiseks, purjede õmblemine ja paikamine, kaabelgarnide lahtiharutamine siimusgarnideks punumaks sellest jalamatte eluruumidesse, vendrite punumine ja muu selline. Purjelaevadel osalesid laevapere liikmed peale kapteni ja koka ka laadimis- ja lossimistöödel. Mitmesugust lisatööd nõudis purjelaeva paigutamine talikorterisse (abajasse) ja selle sõidukorda seadmine kevadel. Laevakere puhastati merekarpidest ja roostest, laevakere tihiti, krunditi ja värviti.

Nüüdislaevadel on laevatöid vähem, need piirduvad põhiliselt laevateki ja -ruumide korrashoiu ja värvimistöödega, masinamehed määrivad ja õlitavad abiseadmeid.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.