Erinevus lehekülje "Marsspuri" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''marsspuri''' (/marsseil/marssel) holl marszeil - marsstengil paiknev raapuri. Varasemal ajal kasutati tõstetavale raale kinnitatud, piki kogu tengi allaulatuvat suurt ühekordset marss...)
 
P (4 redaktsiooni)
 
(ei näidata 2 kasutaja 3 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''marsspuri''' (/marsseil/marssel) holl marszeil - marsstengil paiknev raapuri. Varasemal ajal kasutati tõstetavale raale kinnitatud, piki kogu tengi allaulatuvat suurt ühekordset marsspurje. Purjel oli harilikult kolm rehvi ja kaks rehvtali. Purje korjamiseks tõsteti purjelina allalastud raa juurde kokku kiitaude ning pukk- ja nokkkoordingute abil. 1840ndail loodi mitu seadet ühekordse marsspurje rehvimise hõlbustamiseks. 1853.a hakati kasutama topeltmarsspurjeid, algul ameeriklaste, seejärel inglaste ja teistel purjelaevadel. Topeltmarsspurjede korral on alumine marssraa paikselt kinnitatud eeselkopi külge, ülemist marssraad saab tengil tõsta ja tal on raa allatõmbamiseks neervall.
+
'''Marsspuri''', ka '''marsseil''' või '''marssel''' (hollandi ''marszeil'') on [[marssteng]]il paiknev [[raapuri]].  
 +
 
 +
Varasemal ajal kasutati tõstetavale [[raa]]le kinnitatud, piki kogu [[teng]]i allaulatuvat suurt ühekordset marsspurje. [[Puri|Purjel]] oli harilikult kolm [[rehv]]i ja kaks rehv[[tali]]. Purje korjamiseks tõsteti purjelina allalastud raa juurde kokku [[kiitau]]de ning pukk- ja nokk[[koording]]ute abil.
 +
 
 +
1840ndail loodi mitu seadet ühekordse marsspurje [[rehvimine|rehvimise]] hõlbustamiseks. 1853. aastal hakati kasutama topeltmarsspurjeid, algul ameeriklaste, seejärel inglaste ja teistel [[purjelaev]]adel. Topeltmarsspurjede korral on alumine marssraa paikselt kinnitatud [[eeselkopp|eeselkopi]] külge, ülemist marssraad saab tengil tõsta ja tal on raa allatõmbamiseks [[neervall]].
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{mereleksikon}}
  
[[Pilt:marsspuri.jpg|thumb|left]]
+
[[Kategooria:Purjed]]

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 17:14

Marsspuri, ka marsseil või marssel (hollandi marszeil) on marsstengil paiknev raapuri.

Varasemal ajal kasutati tõstetavale raale kinnitatud, piki kogu tengi allaulatuvat suurt ühekordset marsspurje. Purjel oli harilikult kolm rehvi ja kaks rehvtali. Purje korjamiseks tõsteti purjelina allalastud raa juurde kokku kiitaude ning pukk- ja nokkkoordingute abil.

1840ndail loodi mitu seadet ühekordse marsspurje rehvimise hõlbustamiseks. 1853. aastal hakati kasutama topeltmarsspurjeid, algul ameeriklaste, seejärel inglaste ja teistel purjelaevadel. Topeltmarsspurjede korral on alumine marssraa paikselt kinnitatud eeselkopi külge, ülemist marssraad saab tengil tõsta ja tal on raa allatõmbamiseks neervall.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.