Vedurlaev

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 21. mai 2013, kell 22:38 kasutajalt Martenvaljas (arutelu) (New page: '''Puksiir''' (hollandi keeles ''boegseren''), ka '''pukser''', '''vedurlaev''' on abilaev teiste laevade ja muude ujuvvahendite ning esemete pukseerimiseks.<br>Puksii...)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Puksiir (hollandi keeles boegseren), ka pukser, vedurlaev on abilaev teiste laevade ja muude ujuvvahendite ning esemete pukseerimiseks.
Puksiiride omapäraks on eriline puksiirseade, väikese veeväljasurve kohta võimas jõuseade (kuni 7000 kW, veojõud kuni 1,2 MN) ja hea manööverdavus.
Vedurpuksiirid veavad endajärel slepptou otsas, tõukurpuksiirid tõukavad pukseeritavaid objekte.
Tegutsemispiirkonna järgi eristatakse sadamapuksiire (abistavad laevu sildumisel ja manööverdamisel sadamas), reidipuksiire (tegutsevad reididel), merepuksiire (tegutsevad avamerel, autonoomsus 20-40 ööpäeva) ja jõepuksiire (tegutsevad siseveekogudel).
Sellekohaselt varustatud puksiire rakendatakse päästelaevadena (päästepuksiirid). Puksiiridel on harilikult tõhus tuletõrjevarustus ja neid saab kasutada tuletõrjelaevadena.
Puksiiride käituritena rakendatakse sõukruve, tiivikkäitureid ja asimuutkäitureid. Jõepuksiiridel ka veepaiskureid või sõurattaid.

Galerii


MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.