Muuga sadam

Allikas: Mereviki
Kraanad Muuga sadamas Refetra terminali ees
Fiiderlaev Muuga sadama konteineriterminalis

Muuga sadam on ASi Tallinna Sadam koosseisu kuuluv sadam Harjumaal Muuga lahe ääres Maardu, Viimsi valla ja Jõelähtme valla piiril.

Muuga sadam on Eesti suurim kaubasadam, mis oma sügavuse ja kaasaegset tehnoloogiat kasutavate terminalidega on üks moodsamaid sadamaid Euroopas. Muuga sadama akvatooriumi sügavus ulatub 18 meetrini, mis võimaldab teenindada kõiki Taani väinu läbivaid laevu.

Tänu oma soodsale asukohale ning heale raudtee- ja maanteeühendusele sisemaaga on Muuga sadamal oluline osa Eesti transiitkaubanduses. Muuga sadama kaubakäive moodustab umbes 80% kogu Eesti sadamaid läbivast kaubamahust.

Muuga sadamas asuvad kütuse-, konteineri-, teravilja-, söe-, külmkaupade jm terminalid. Sadama aastane kaubakäive on suurusjärgus 25–30 miljonit tonni.

Muuga sadama vabatsoonis paikneb Muuga tööstuspark.

Ajalugu

Muuga sadamat hakati ehitama 1982. aastal. Algul valmisid esimesed kaid, elevaator ja külmlaod ja sadamana tegutsemine algas 1985. aastal. Esialgu kuulus sadam nimega Tallinna Uussadam (vene Novotallinski port) Eesti Merelaevanduse koosseisu, kuid eraldus hiljem ja sai hiljemalt 1992. aastaks praeguse nime. Aastail 1992-1993 oli iseseisvunud sadama vorm riigile kuuluv aktsiaselts - AS Muuga Sadam -, kuni see 1994. aastal liideti AS-iga Tallinna Sadam.

Esimene kütuseterminal valmis 1992. aastal.