Paldiski Põhjasadam

Allikas: Mereviki
Autotarnelaev TORONTO Paldiski Põhjasadamas

Paldiski Põhjasadam on sadam Paldiskis Pakri poolsaare edelarannikul Pakri lahe kirdeosas.

Ajalugu

Sadamaehituse Paldiskisse algatas Peeter I.

Aastail 1920-1939 oli see kala- ja kaubasadam, kuni pärast baaside lepingu sõlmimist võttis sadama kasutusele Nõukogude sõjavägi.

Enne Vene sõjaväe lahkumist Eestist 1994. aastal oli Paldiski Põhjasadama akvatoorium täidetud uputatud raketikaatrite vrakkidega ja lõhutud kõik, mis võimalik. Et sadamat oleks võimalik kasutada, tuli esmalt vrakid eemaldada ja akvatoorium puhastada.

Mitme omaniku käes olnud sadama puudus on olnud asukoht keset linna, mis seab piiranguid rasketranspordile ega võimalda sadama olulist laiendamist. Muude kaupade hulgas on Paldiski Põhjasadamas lossitud ja ümber laaditud sõiduautosid.

Laevaliinid

Paldiski Põhjasadamaga samasse kontserni kuuluv ekspedeerimisfirma AS Merktrans omandas 1. märtsil 2008 Pakri Marine Investmentsi kontrolli all olnud Eesti ja Rootsi vahel igapäevast laevaühendust pidava Baltic Scandinavian Linesi (BSL). Merktransi suuromanikud on Aleksei Tšulets ja Aleksandr Nakonetšnõi.

BSL on alates 2005. aastast tegutsev veeremlasti veoga tegelev laevakompanii, mis opereerib Paldiski-Kapellskäri laevaliini. Varem Paldiski Lõunasadamast väljunud liini ro-pax-laev lähtub alates 2008. aastast Paldiski Põhjasadamast.[1] Hiljem läks liin üle Taani reederile DFDS Seaways.

Paldiski Põhjasadamast väljub ka Naviraili ro-ro-laev, mis sõidab liinil Paldiski-Hanko.

2014. aastal alustas Finnlines ro-ro-laevadega liini Amsterdami.

Viited

Välislingid