Ro-pax-laev

Allikas: Mereviki
LISCO Optima sissesõidul Klaipedasse

Ro-pax-laev (inglise keeles roll-on/roll-off passenger vessel) on autotekiga reisilaev, mille eristamine parvlaevast on tinglik. Ro-pax-laeval on suurem osatähtsus veeremlastil ja väiksem reisijatel või veetaksegi üksnes autoga reisijaid. Laeval võib olla parvlaevaga sarnaseid mugavusi ja teenuseid, kuid peamine on sõidukite liiniliiklus.

Mõnedele ro-pax-laevadele võivad sõita ka rongivagunid, nii ületasid vagunid veerand sajandit merd näiteks ro-pax-laeval SEA WIND liinil Stockholm-Turu.

Uuematel ro-pax-laevadel on tihti mitu autotekki, mis võivad mahutada kokku üle 2000 rajameetri veeremlasti, ja võimsad peamasinad, mis võimaldavad kaubalaevast suuremat kiirust. Kiired ro-pax-laevad võivad liinidelt välja tõrjuda väiksemaid kiirlaevukatamaraane ja turbiinlaevu –, sest on ilmastikukindlamad kui katamaraanid, võivad pakkuda rohkem mugavust ja teenuseid ning mahutavad rohkem sõidukeid. Läänemerel on jääklassiga teraskerega ro-pax-laevade eelis autotekiga kiirlaevade ees ka võimalus sõita aasta ringi.

Maailma suurim ro-pax-laev on mais 2010 Saksamaal valminud STENA HOLLANDICA, millel on 5500 rajameetrit autotekkidel ja 1200 reisijakohta.

Vaata ka