Kruisilaev

Allikas: Mereviki
(Ümber suunatud leheküljelt Kruiisilaev)
Kruisilaevad suvel Vanasadamas

Kruisilaev, ka matkelaev või kruiisilaev on reisilaev pikemateks reisideks.

Tavaliselt nädalased, aga ka pikemad reisid sisaldavad enamjaolt meresõitu öösiti ning päevaks-kaheks peatusi linnades. Sellistel laevadel on pearõhk majutuse ja toitlustuse mugavusel, sageli ka luksuslikkusel ning meelelahutustel. Kruisilaevadega ei veeta kaupa.

Kõige suuremad ristluslaevad võtavad peale kuni 5000-6000 reisijat. Tallinna Vanasadamat on külastas pandeemiaeelseil aastail keskeltläbi ligi 300 kruisilaeva aastas, pardal kokku 300 000-400 000 kruisituristi.

Esimene kruisilaev maailmas - PRINZESSIN VICTORIA LUISE - ehitati 1900. aastal.

Kruis parvlaeval

Vahel kasutatav sõna "kruisiparvlaev" (inglise keeles cruise ferry) ei ole laevatüüp. See on eelkõige turundusargument, mida kasutatakse eeskätt Põhjamaade rahvusvaheliste liinide parvlaevade kohta, millel rõhutatakse teenuseid, mugavust ja meelelahutust.

Parvlaevakruiside kui turismitoote levikut soodustasid tax-free reeglite järgimiseks korraldatud minikruisid: kui näiteks laevaga Helsingist Tallinna sõiduks kulus 3½ tundi, siis tax-free ostude tegemiseks laeval oli vaja Soomest vähemalt 20 tunniks lahkuda. Selline turismitoode muutus populaarseks ja 20–40 tunni pikkusi minikruise müüakse edukalt ka neil Läänemere laevaliinidel, millel tax-free eelist enam pole. Sisult pole see merematke ehk kruis, vaid edasi-tagasi-reis samal liinilaeval sama reisiga. Näiteks kruis Tallinn-Stockholm-Tallinn, mil Stockholmist lahkutakse samal päeval sama parvlaevaga.

Seevastu Birka Line´i 22-tunnised kruisid Stockholmist kruisilaevaga BIRKA, mil öö veedeti laeval Mariehamni sadamas, olid kruisid ehk reisid, mille eesmärk oli üksnes merereis.

Tuntumaid kruisilaevakompaniisid