Erinevus lehekülje "Gaasitanker" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
1. rida: 1. rida:
'''Gaasitanker''' (inglise ''gas tanker'') on vedelgaasi vedamiseks ehitatud [[laev]].
+
[[Pilt:LNGtanker.jpg|222px|thumb|LNG tanker.]]
 +
'''Gaasitanker''' on [[ahter|ahtrils]] paikneva [[tekiehitis]]e ja [[masinaruum]]iga veeeldatud gaasi vedamiseks ehitatud [[laev]].
  
 
Olenevalt gaasi liigist ja selle vedeldamisviisist on [[tanker|gaasitankeritel]] erinev ehitus ja seadmestik. Gaasitankeritele on kehtestatud kõrgendatud ohutusnõuded.  
 
Olenevalt gaasi liigist ja selle vedeldamisviisist on [[tanker|gaasitankeritel]] erinev ehitus ja seadmestik. Gaasitankeritele on kehtestatud kõrgendatud ohutusnõuded.  
14. rida: 15. rida:
 
*laevakere tankidevaheline ruum täidetakse inertgaasiga või diiselmootorite [[heitgaasid]]ega.
 
*laevakere tankidevaheline ruum täidetakse inertgaasiga või diiselmootorite [[heitgaasid]]ega.
 
    
 
    
Suurenenud vajadus loodust vähem saastava gaaskütuse järele on kaasa toonud olukorra, kus maailmamerel sõidavad sajad hiiglaslikud gaasitankerid mahutavusega üle 250 000 m.3
+
Suurenenud vajadus loodust vähem saastava gaaskütuse järele on kaasa toonud olukorra, kus maailmamerel sõidavad sajad hiiglaslikud gaasitankerid mahutavusega üle 250 000 .  
-------------
 
  
'''Gaasitanker''' on [[ahter|ahtrils]] paikneva [[tekiehitis]]e ja [[masinaruum]]iga veeeldatud gaasi vedamiseks ehitatud [[laev]]. Eristatakse veeldatud maagaaside LNG (Liquified Natural Gas) ja veeldatud naftagaaside LPG (Liquified Petroleum GAS) gaasitankereid.  
+
==Kirjandus==
 +
*[[MerLe]]
 +
*Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
 +
*„Second IMO Greenhouse Gas Study 2009“ – Published in 2009 by the International Maritime Organization. London SEI 75R
  
 
Kirjandus:
 
„Mereleksikon“ Eesti Entsüklopeedia kirjastus. Tln. 1996.
 
„МОРСКОЙ ЭНЦИКЛОПЕДИЧЕСКИЙ СПРАВОЧНИК“ „Судостроение“ Л. 1986.
 
„Tehnikaleksikon“  „Valgus“ Tln. 1981
 
„Большая Советская Энциклопедия“ Москва Изд. „СЭ“  1970-1978
 
„Second IMO Greenhouse Gas Study 2009“ – Published in 2009 by the International Maritime Organization 4 Albert Embankment London SEI 75R
 
Illustratsioon WIKIPEDI. File:LNGtanker.jpg
 
 
-------------
 
 
{{Laevatüübid}}
 
{{Laevatüübid}}
  

Redaktsioon: 28. veebruar 2018, kell 02:01

LNG tanker.

Gaasitanker on ahtrils paikneva tekiehitise ja masinaruumiga veeeldatud gaasi vedamiseks ehitatud laev.

Olenevalt gaasi liigist ja selle vedeldamisviisist on gaasitankeritel erinev ehitus ja seadmestik. Gaasitankeritele on kehtestatud kõrgendatud ohutusnõuded.

Gaasi liigist tulenevalt kasutatakse nii LNG-tankereid (LNG on Liquified Natural Gas - veeldatud maagaas) kui ka LPG-tankereid (LPG on Liquified Petroleum Gas - veeldatud naftagaasid). Olenevalt veetava vedelgaasi liigist kasutatakse gaasi veeldamiseks üht kolmest moodusest:

  • kokkusurumisega kuni 2 MPa keskkonnatemperatuuril *jahutamisega atmosfäärirõhul kuni veeldatava gaasi keemistemperatuurini
  • kombineeritult nii jahutamise kui ka kokkusurumisega.

Lasti lossimiseks ja laadimiseks on gaasitankerid varustatud pumpade ja kompressoritega, erisulameist (nt invarist) valmistatud termoisolatsiooniga silindrilised, kera- või prismakujulised lastitankid varustatakse külmutusseadmetega. Atmosfäärirõhul veeldatud gaasi veoks kasutatakse ka membraantanke. Lastitankidest osaliselt väljaaurustuvat gaasi kasutatakse jõuseadme (valdavalt kahekütuseliste -gaas/vedelkütus- diiselmootorite) kütusena või taasveeldatakse külmutusseadmes.

Gaasitankeritele on kehtestatud kõrgendatud ohutusnõuded:

  • lasti temperatuuri, rõhu ja nivoo jälgimiseks paigaldatakse automaatsed kontrolli- ja signalisatsioonisüsteemid ning gaasianalüsaatorid
  • laevakere tankidevaheline ruum täidetakse inertgaasiga või diiselmootorite heitgaasidega.

Suurenenud vajadus loodust vähem saastava gaaskütuse järele on kaasa toonud olukorra, kus maailmamerel sõidavad sajad hiiglaslikud gaasitankerid mahutavusega üle 250 000 m³.

Kirjandus

  • MerLe
  • Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
  • „Second IMO Greenhouse Gas Study 2009“ – Published in 2009 by the International Maritime Organization. London SEI 75R