Parvlaev

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 5. juuni 2019, kell 23:30 kasutajalt Madli (arutelu | kaastöö) (Suuremaid Läänemere parvlaevafirmasid)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Tallinki parvlaev GALAXY.

Parvlaev (inglise ferry) on autotekiga reisilaev, mida kasutatakse liinireisideks.

Parvlaev on eeskätt Põhjamaade rahvusvahelistel liinidel levinud laevatüüp, aga sageli ka siseliinidel, enamasti saarte ja mandri vahel. Suurematel parvlaevadel on umbes 2500 reisijakohta ja kui tegu on päevaste reisidega, siis on sama suures laevakeres rohkem autokohti. Parvlaev veab eeskätt reisijate sõiduautosid, aga ka veoautosid, treilereid ja mõned neist võivad peale võtta rongivaguneid.

Põhjamaade rahvusvaheliste liinide parvlaevadel on tavaliselt jääklass 1A või 1A Super, mistõttu need laevad vajavad talvel väga harva jäämurdja abi ning saavad paremini sõiduplaanist kinni pidada. Kiireteks parvlaevadeks peetakse neid, mille kiirus on 27-28 sõlme, tavaliselt on suurte parvlaevade kiirus kuni 22 sõlme. Parvlaevad on ka osa kiirlaevu (kiirusega 35 või enam sõlme), kuid neid nimetatakse enamjaolt kerekuju järgi, näiteks katamaraanideks või ühekerelisteks kiirlaevadeks.

Vahel kasutatav sõna reisiparvlaev on tautoloogia, sest sõna 'parvlaev' tähendabki (autotekiga) reisilaeva. Vahel kasutatav sõna kruiisiparvlaev (inglise keeles cruise ferry) on turundusargument, mida mõni reeder kasutab nende rahvusvaheliste liinide parvlaevade kohta, millel rõhutatakse teenuseid, mugavust ja meelelahutust.

Esimene senistest Põhjamaade parvlaevadest luksuslikuma sisustuse ja suurema arvu kajutikohtadega parvlaev oli Silja Line´i FENNIA (1966). Viking Line oli juba kaks aastat varem korraldanud minikruise Rootsi ja Ahvenamaa vahelistel liinidel, et suurendada reisijate arvu madalhooajal.

Parvlaevakruiside kui turismitoote levikut soodustasid tax-free reeglite järgimiseks korraldatud minikruisid - kui näiteks laevaga Helsingist Tallinna sõiduks kulus 3,5 tundi, siis tax-free ostude tegemiseks laeval oli vaja Soomest vähemalt 20 tunniks lahkuda. Selline turismitoode muutus populaarseks ja 20-40 tunni pikkusi minikruise müüakse edukalt ka neil Läänemere laevaliinidel, millel tax-free eelist enam ei ole. Sisult on tegemist mitte merematke ehk kruisi ehk ristlusega, vaid edasi-tagasi-reisiga samal liinilaeval.

Eesti parvlaevad

  • Eesti lipu all on parvlaevu Tallinkil (5) ja TS Laevad OÜ-l (5). Väiksemad parvlaevad on ka Kihnu Veeteedel.
  • Kiireid parvlaevu on Tallinkil Tallinn-Helsingi liinil (2) ja oli varem Helsingi-Rostocki liinil (3).
  • Eesti laevafirmadest kasutab Tallink minikruisideks 9 parvlaeva, neist 3 on Eesti lipu all.

Suuremaid Läänemere parvlaevafirmasid

Helsiingi linnaliikluse osa on Suomelinna parvlaev SUOMENLINNA II.

Välislingid

Teistes keeltes

  • inglise ferry
  • rootsi färja
  • saksa Fähre
  • taani færge
  • vene паром