Erinevus lehekülje "Vedurlaev" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P
2. rida: 2. rida:
  
 
{{mereleksikon}}
 
{{mereleksikon}}
 +
 +
Vedurlaevade pukseerimisvõimekust suurendatakse tekiehitist läbiva tunneli abil, mis võimaldab teist laeva pukseerida nii [[Ahter|ahtrist]] kui ka [[vöör]]ist.Nii on ehitatud näiteks [[Svitzer]]i 2021. aastal valminud 67-tonnise tõmbejõuga jääklassiga SVITZER EMBLA ja SVITZER EDDA.<ref>Christopher Kullenberg Rothvall. Unika isbrytande kraftpaket. [[Sjöfartstidningen]] nr 5, 2021</ref>
 +
 +
==Teistes keeltes==
 +
 +
 +
==Viited==
 +
{{viited}}
  
 
===Galerii===
 
===Galerii===

Redaktsioon: 9. juuni 2021, kell 01:04

Vedurlaev ehk pukser (hollandi keeles boegseren), ka puksiir on abilaev teiste laevade ja muude ujuvvahendite ning esemete pukseerimiseks.
Pukserite omapäraks on eriline puksiirseade, väikese veeväljasurve kohta võimas jõuseade (kuni 7000 kW, veojõud kuni 1,2 MN) ja hea manööverdavus.
Vedurlaevad veavad enda järel slepptou otsas, tõukurpukserid tõukavad pukseeritavaid objekte.
Tegutsemispiirkonna järgi eristatakse sadamapuksereid (abistavad laevu sildumisel ja manööverdamisel sadamas), reidipuksereid (tegutsevad reidil), merepuksereid (tegutsevad avamerel, autonoomsus 20-40 ööpäeva) ja jõepuksereid (tegutsevad siseveekogudel).
Sellekohaselt varustatud vedurlaevu rakendatakse päästelaevadena (päästepukserid). Pukseritel on harilikult tõhus tuletõrjevarustus ja neid saab kasutada tuletõrjelaevadena.
Vedurlaevade käituritena rakendatakse sõukruve, tiivikkäitureid ja asimuutkäitureid. Jõepukseritel võivad olla ka veepaiskurid või sõurattad.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.Vedurlaevade pukseerimisvõimekust suurendatakse tekiehitist läbiva tunneli abil, mis võimaldab teist laeva pukseerida nii ahtrist kui ka vöörist.Nii on ehitatud näiteks Svitzeri 2021. aastal valminud 67-tonnise tõmbejõuga jääklassiga SVITZER EMBLA ja SVITZER EDDA.[1]

Teistes keeltes

Viited

  1. Christopher Kullenberg Rothvall. Unika isbrytande kraftpaket. Sjöfartstidningen nr 5, 2021

Galerii